FETÖ’nün mülkiye yapılanması iddianamesi kabul edildi

0
398
FETÖ'nün mülkiye yapılanması iddianamesi kabul edildi
FETÖ'nün mülkiye yapılanması iddianamesi kabul edildi

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, aralarında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Güvenlik Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da bulunduğu, 13’ü esir 15 eski vali ve kaymakam hakkında hazırlanan iddianameyi kabul eden İstanbul 30. Ağır Canice Mahkemesi, Çapkın ile eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir için tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Önder Yaman koordinesinde Cumhuriyet Savcısı Emine Kocak kadar yürütülen soruşturma kapsamında, eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Güvenlik Müdürü Hüseyin Çapkın, eski Mülkiye Başmüfettişi Gürkan Polat, eski İstanbul Vali Yardımcısı Haluk Nadir, eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Mürteza Balcı, eski Artvin ve Hakkari Valisi Necmettin Kalkan, eski Rize ve Çorum Valisi Nurullah Çakır, eski Mülkiye Başmüfettişi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Genel Sekreteri Yılmaz Kurt, eski Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir, eski Muğla Valisi Fatih Şahin, eski Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal, eski Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, eski Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan, eski Pendik Kaymakamı Osman Tunç hakkında hazırlanan iddianame üzerinde, İstanbul 30. Ceza Mahkemesi incelemelerini tamamladı.

Duruşma heyeti, 13’ü tutuklu 15 eski vali ve kaymakam hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti.

Heyet eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir için tutuklamaya karşın yakalama kararı çıkardı.

Esir sanıkların bu hallerinin devamı karar veren duruşma heyeti, birincil duruşmanın 23, 24, 25 Ağustos’ta Silivri Suç Oluşturan ve infaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki mahkeme salonunda yapılmasını kararlaştırdı.

Ceza istemleri

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, 13’ü esir 15 güvenilmez hakkında, “Anayasal düzeni̇ ortadan kaldırmaya girişim etme”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya ya da görevi̇ni̇ yapmasını engellemeye girişim etme”, “Türki̇ye Cumhuri̇yeti̇ Hükümeti̇’ni̇ ortadan kaldırmaya veya görevi̇ni̇ yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlarından üçer defa ağırlaştırılmış müebbet hapis ile “si̇lahlı terör örgütüne üye olma” suçundan da 5 yıldan 10 yıla dek hapis cezası talep edildi.

İddianamede, Fatih Şahin, Hüseyin Avni Mutlu, Mürteza Balcı, Necmettin Kalkan, Nurullah Çakır, Osman Tunç, Yusuf Yavaşcan ve Abdülkadir Demir hakkında hem Terörizmin Finansmanı Kanununa muhalefet suçundan hem 7,5 yıldan 15 yıla dek hapis cezası istendi.

Keza, tutuklandıktan sonradan itiraz üstüne tahliye edilen eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir hakkında yakalama kararı çıkarılması istek edilmişti.

öte taraftan Fatih Şahin, Nurullah Çakır ve Yusuf Yavaşcan’ın terör örgütü FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock kullandığı belirtildi. 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.