Görmez: Zenginin malında fakirin de hakkı vardır

0
424
Görmez: Zenginin malında fakirin de hakkı vardır
Görmez: Zenginin malında fakirin de hakkı vardır

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kahramanmaraş’taki Abdulhamithan Camisi’ndeki cuma hutbesinde, Kadir Gecesi’nin arefesinde oldukları için sevinçli fakat Ramazan-ı Şerif’in sona erecek olması sebebiyle hazin olduklarını söyledi.

“İslam dini sahip olduğumuz servetlerin, malların, sahip olduğumuz nimetlerin hakkını vermeyi de emretmiştir.” diyen Görmez, servet sahibi olunmasının yasaklanmadığını, servete hükümlü olmanın reddedildiğini ifade etti.

Allah’ın para hastalığını tedavi etmek için de fakirin, miskinin, yetimin hakkını zenginin malına, servetine yerleştirdiğine dikkati çeken Prof. Dr. Görmez, bunların fakat zekat, sadaka ve infakla gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Görmez, zekatın önemini vurguladığı cuma hutbesinde şunları kaydetti:

“Zenginlerin malında mirasçılarının, evlatlarının hakkı nasıl varsa ve o hakkı gasbetmek ne kadar kötü ve hatalı bir davranışsa, zenginin malında da fakirin öylece hakkı vardır. Allah bunu açık açık belirtmiştir. Servet sahiplerinin dikkat edeceği en kayda değer hususlardan bir parça başına de helal kazanmaktır, helal kazançtır.”

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.