İDO’dan Negmar’la süren feribot çekişmesine ilişkin açıklama

0
516
İDO'dan Negmar'la süren feribot çekişmesine ilişkin açıklama
İDO'dan Negmar'la süren feribot çekişmesine ilişkin açıklama
Eskihisar-Topçular feribot hattı nedeniyle Negmar ile aralarında süren haksız rekabet davalarında İDO lehine yeni bir karar daha çıktı. Bursa 3. İdare Mahkemesi, Negmar’ın ihalesiz ve kamuya herhangi bir bedel ödemeden faaliyet gösterdiği iskeleye, kamu yolu adı altında yol açılmasına ilişkin imar planlarının yürütmesini durdurdu.

İDO’dan karara ilişkin yapılan açıklama şöyle. 

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce Negmar’ın (Narlı Feribot) ihalesiz ve kamuya herhangi bir bedel ödemeden Eskihisar-Tavşanlı hattını işletmesi, basına da yansıyan bir hukuk sürecinin başlamasına neden olmuştur.

Bildiğiniz üzere, İDO’nun ihale bedeli olarak 861 milyon USD peşin ödeyerek işletme hakkı almasından sonra, Narlı Feribot A.Ş hiçbir ihale olmaksızın, sadece belediyeye ait kıyı alanları ve deniz alanlarını kiralamak sureti ile İDO’nun en önemli hatlarından Eskihisar – Topçular hattında haksız rekabet oluşturacak şekilde taşımacılık faaliyetine başladı.

Bunun üzerine İDO, Narlı Feribot’un ihalesiz ve giriş ücreti ödemeden Eskihisar-Tavşanlı hattı arasında Negmar adı altında taşımacılık yapmasını mahkemeye taşıdı.  İDO, hem ihalesiz işletme hakkı veren Kocaeli Belediyesi’ne, hem de Narlı Feribot’a 2013 yılında dava açtı.

Dava süreçleri birbirini izledi ve her açılan davada İDO’nun haklılığı iade edilirken, en son 06.06.2017 tarihinde Bursa 3. İdare Mahkemesi’nin aldığı kararla da Tavşanlı Belde Belediyesi’nin Gök Denizciliğe ait iskeleye, belediyeye ait arazi içinden kamu yolu adı altında yol açılmasına ilişkin imar plan kararlarının yürütülmesinin durdurulmasına karar verildi.

İDO’nun haklılığı bu son kararda olduğu gibi mahkemelerce de onanırken, Tavşanlı Belediyesi ısrarlı bir şekilde bu konuda kesinleşmiş idare mahkemesi ve danıştay kararlarına rağmen hukuka aykırı yeni meclis kararları almaktadır. Ancak İDO’nun hukuksal yönden sürdürdüğü bu haklı savaşı devam edecektir.”

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.