İstanbul’un Avcılar ilçesindeki Denizköşkler sahilinde mangal isyanı

0
478
İstanbul'un Avcılar ilçesindeki Denizköşkler sahilinde mangal isyanı
İstanbul'un Avcılar ilçesindeki Denizköşkler sahilinde mangal isyanı
İstanbul’un Avcılar ilçesindeki Denizköşkler sahilinde mangal isyanı… Mangal yakmanın yasak olduğu sahilde, son bir yıldır mangal yapmak için bölgeye gelenlerin artmasıyla beraber hem çevre kirliliği, hem de sahil şeridinde büyük bir trafik çilesi yaşanmaya başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi güvenlik ekibinin de bölgede yer almasına rağmen, mangal için gelenlere yönelik herhangi bir cezai işlem yapılmıyor. Avcılar sakinleri de change.org üzerinden bir kampanya başlatarak İstanbul Büyükşehir Belediye’sini göreve çağırdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, gelen şikayetleri değerlendirerek 2 Temmuz 2017’de İstanbul-Yeşilköy sahilinde polis eşliğinde mangal operasyonu yapmıştı.

Akşam saatlerinde sahil yolunda konuşlanan zabıta ekipleri, mangal yapan piknikçileri önce uyarmış, ardından tek tek mangalları toplamıştı.

Avcılar’da da benzer durum yaşanıyor

Avcılar’ın özellikle Gümüşpala ve Denizköşkler sakinleri de benzer durumdan şikayetçi.

Özellikle hafta sonları Denizköşkler sahilinde mangal yakanların fazla olmasıyla beraber çevre kirliliğini de beraberinde getiriyor.

Hafta sonları adım atmanın bile zor olduğu sahilde İBB’nin güvenlik ekibi olmasına, ‘ateş yakmak yasaktır’ uyarısına rağmen, mangalcıları hiç kimse durduramıyor.

Bu durum da en çok Denizköşkler ve Gümüşpala’da oturanları etkiliyor.  Hafta sonları sahil boyunca yoğun bir mangal kokusu ve dumanlarla kaplı…

Çevre kirliliğine de yol açan bu durum aynı zamanda sahil şeridi boyunca olan trafik durumunu da olumsuz etkiliyor. Yan yol üzerinden başlayan trafik çilesi bazen E-5 üzerinde de devam ediyor.

Kampanya başlattılar

Avcılar’da oturanlar bu konuda seslerini duyurmak için change.org üzerinden “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni göreve çagrıyoruz! Avcılar halkı, Avcılar sahilinde nefes almak istiyor!” kampanyası başlattı.

Kampanyanın amaç kısmında ise “Avcılar ilçesi Denizköşkler sahilini Avcılar halkı olarak kullanamamaktan dolayı şikâyetçiyiz. Sahil ailemizin, kadınlarımızın, çocuklarımızın güvenliği olmayan bir yer haline gelmiştir. Bununla birlikte sahile gelen piknikçiler, sahilimizi pisletmekte, yaktıkları mangal dolayısıyla etrafı duman kaplamakta, küllerini çimlere, koşu alanına atmakta ve tahribat yaratıp çevre kirliliği yaratmaktadır. Bir an önce sahilimizi huzurlu bir Avcılar sahili olarak görmek istiyoruz.” talepleri yer aldı.

Kampanya duyurusunda, “piknik ve mangal yakanların çevre kirliliği oluşturulduğu için uyarı yazısı ve cezai işlem yapılmasını talep edilmekte aynı zamanda, çekirdek yiyenler içinde cezai yaptırım uygulanması gerekmektedir. Sahilin dışarıdan gelenler için ücretli olup, oradaki yoğunluğu azaltıp daha huzurlu, güvenli, nefes alacağımız bir alan yaratılması gerekmektedir.” denildi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.