Kuyuda mahsur kalan 2 yaban domuzunu AKUT kurtardı

0
418
Kuyuda mahsur kalan 2 yaban domuzunu AKUT kurtardı
Kuyuda mahsur kalan 2 yaban domuzunu AKUT kurtardı
Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde 1 hafta önce 4 metrelik su kuyusuna düşen 2 yaban domuzunu AKUT kement sistemiyle kurtardı.

Sandıklı merkeze 25 kilometre uzaklıktaki Arızlar Köyü’ne bağlı Köyönü mevkiinde atıl durumdaki su kuyusuna 1 hafta önce 2 yaban domuzu düştü. Taşla örülü 4 metre derinliğindeki kuyuya düşen domuzları çevrede hayvan otlatan ve tarlada çalışanlar fark etti. Domuzları düştükleri yerden kurtarmak isteyen köylüler başarılı olamadı. Düştükleri su kuyusunda kurtarılmayı bekleyen domuzların yardımına açlıktan ölmemeleri için onlara yiyecek atan köylülerin çağrısı üzerine AKUT koştu.

Domuzlar yukarı çekildi

Afyonkarahisar AKUT ekibi dün akşam saatlerinde domuzların düştüğü kuyuya geldi. AKUT ekibi ön keşif sonrası ana emniyet noktası oluşturdu. Daha sonra halat yardımıyla bir AKUT personeli kuyuya indirildi. Kurulan düzenekle domuzlardan önce büyük olanı, daha sonra diğeri kuyudan çıkarıldı. Kurtulan domuzlar bulundukları bölgede doğaya salındı.

Köy sakinlerinden 66 yaşındaki Halit Kılınç, “Bir hafta önce buraya düşen hayvanlar mahsur durumdaydı. Olayı duyan AKUT’tan arkadaşlar geldi. Bu hayvanları kuyudan çıkardılar. Çok teşekkür ederiz” dedi.

“Her canlı bizim için önemli”

Kurtarma çalışması sonrası açıklama yapan AKUT Lideri Ali Çukur, “Afyonkarahisar Sandıklı İlçesi Arızlar Köyü’nde 4-5 metre büyüklüğünde bir kuyuda iki domuzun mahsur kaldığını öğrendik. Her canlı bizim için önemli olduğu için bundan kendimize görev çıkarttık. İleri ip tekniklerini kullanarak hayvanları herhangi bir zarar vermeden kurtardık. Doğaya serbest bıraktık” diye konuştu.

AKUT Operasyon Tim Lideri Mithat Şener de şöyle dedi:

“Daha önce de bu tür operasyonlar yaptığımız için deneyimliyiz. Ön keşiflerimizi yaptıktan sonra ana emniyet noktamızı oluşturduk. O noktadan itibaren arkadaşımız Cemal’i kuyudan bir miktar indirdik. Mustafa emniyetini aldı. Daha önce İstanbul’da hayvan kurtarma eğitimlerini alan Cemal arkadaşımızın hazırlamış olduğu aparat ile bir kement sistemi yaparak önce büyük hayvanı yukarı aldık. Daha sonra da diğerini yukarı çekerek operasyonu sonlandırdık. Arkadaşlarımızın hepsi bunun mutluluğunu yaşıyor, teşekkür ediyorum.”

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.