Meclis’in 15 Temmuz oturumunda ‘tutsak’ polemiği

0
385
Meclis'in 15 Temmuz oturumunda 'tutsak' polemiği
Meclis'in 15 Temmuz oturumunda 'tutsak' polemiği
TBMM 15 Temmuz özel oturumunda, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman arasında ‘tutsak’ ve ‘rehin’ polemiği yaşandı.

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) “özel oturum” yapıldı. Burada konuşan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım’ın “Aslında 4 Kasım öncesi ve sonrasında iktidar sahiplerinin demeçlerinde çok net ortaya çıktığı üzere siyasi operasyonlarla tutsak edilmemiş olsalardı, Eş başkanlarımız Sayın Yüksekdağ ve Sayın Demirtaş bu kürsüden selamlanacak değil, hitap edecek liderlerdir” ifadesine TBMM Başkanı İsmail Kahraman tepki gösterdi.

‘Sayın Yıldırım, Türkiye’de tutsak yok. Bu noktada buna benzer sözler milli birlik ve bütünlüğü zedeleyen sözlerdir” diyen Kahraman, sözlerine “Türkiye anarşizme müsaade etmeyecek bir ülkedir. Türkiye’de tutsak yoktur. Hukuki terimlerle konuşun. Yargılama ve mahkum vardır’ diye devam etti.

Kendisine sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan Yıldırım ifade özgürlüğüne dikkat çekerek ise şunları söyledi:

‘Aylardır mahkemeye çıkarılmayan bir parti genel başkanına değinseniz daha saygın bir iş yapardınız. Sizin, benim darbe ihtimaline dair söylediklerime cevaben söylediklerinizi anlamakta güçlük çekiyorum. Biz bir darbe ihtimaline dikkat çekerken siz yine şimdi düşündüğünüz gibi düşünüyordunuz.’

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.