Mültecileri taşıyan yat battı, faciadan dönüldü

0
313
Mültecileri taşıyan yat battı, faciadan dönüldü
Mültecileri taşıyan yat battı, faciadan dönüldü
Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde, yasa dışı yollardan Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçmek isteyen mültecileri taşıyan yelkenli yat battı.

Akvaryum Koyu açıklarında bugün saat 15.00 sıralarında, yasa dışı yollardan

Yat, koydaki kayalıklara çarpıp su alırken, içindekiler kendi imkanlarıyla kıyıya çıkmayı başardı. Yat da kısa süre sonra suya gömüldü.

Çevre sakinlerinin ihbarı üzerine harekete geçen İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Amirliği ekipleri, kaçmaya çalışan 39 mülteciyi yakalayarak gözaltına aldı. 

Soruşturma kapsamında Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı ekipleri, batan yat ile olaydan bir süre önce açıkta yan yana gelerek irtibat kurduğu belirlenen 11 metre uzunluğundaki ‘Voyager’ adlı yelkenli yatın peşine düştü.

Ekipler, durdurup Bozcaada İskelesi’ne getirdiği yattaki 3 Ukraynalıyı, organizatör olabilecekleri şüphesiyle gözaltına alındı. Akvaryum Koyu Sahili’ndeki aramalarda da 2 Ukraynalı ile Bozcaada’dan feribota binerek Geyikli İskelesi’ne kaçtığı belirlenen 2 Türk de yakalandı.

Yelkenli yatın batma anı ise Burak Bal adlı kişi tarafından saniye saniye cep telefonuyla görüntülendi. 

Burak Bal, “Yat Akvaryum Koyu önünden geçiyordu. Pervanesine halat dolanmış. Kontrolden çıkıp burundaki kayalıklara çarptı. O sırada tekne delinmiş. İçindekiler hızla inmeye başladı. Ben de teknede başka kimse olup olmadığını kontrol ettim. Başka kimse yoktu. Kısa süre sonra da yelkenli yat tamamen suya gömüldü” dedi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.