Oramar Üs Bölgesi’nde zorlu nöbet değişimi

0
505
Oramar Üs Bölgesi'nde zorlu nöbet değişimi
Oramar Üs Bölgesi'nde zorlu nöbet değişimi
Asker bayram seyran demiyor, gece gündüz nöbet tutuyor. Doğan Haber Ajansı ekibi, Hakkari’nin Irak sınırındaki Dağlıca bölgesindeki 8 üs bölgesinden biri olan 2 bin 500 rakımlı Oramar Üs Bölgesi’ndeydi. İşte sarp kayalıkların arasında üsten görüntüler…

Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Dağlıca Bölgesi’ndeki 8 üs bölgesinden biri olan 2522 rakımlı Oramar Üs Bölgesi’nde Mehmetçik gece gündüz nöbet tutarak sınır güvenliğini sağlıyor. Üs bölgesine, Dağlıca’dan başlayan yol açma çalışmaları bitmek üzere. Ardından burası Modüler Geçici Üs Bölgesi (MGÜB) olacak. 

Üs bölgesinde bulunan tepelerde askerler nöbet değişimini dik kayalıklara monte edilen merdivenlerden inip çıkarak yapıyor. Gıda ve mühimmat ise teleferik ile gönderiliyor. 

6 Eylül 2015’te Yüksekova’da PKK’lı teröristlerin saldırısı sonucu aralarında Dağlıca 6. Hudut Tabur Komutanı Yarbay İlker Çelikcan’ın da bulunduğu 16 asker şehit oldu. Ardından bölgede barınan PKK’lı teröristlere yönelik başlayan operasyonlar aralıksız devam ediyor. 

2015 yılından bugüne kadar teröristler ile şiddetli çatışmalar yaşanan bölgelerden biri de Oramar. Oramar bölgesinde 2 sene öncesine kadar çok sayıda terörist barınıyordu. Hakkari ve Bolu Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’nda görevli askerler ile bölgede “Şehit Yarbay İlker Çelikcan” adı verilen operasyon düzenlendi. Haftalar süren operasyon ile bölge teröristlerden temizlendi. Oramar Üs Bölgesi, komandolar tarafından tamamen kontrol altına alındı. Oramar Üs Bölgesi’ne daha sonra Dağlıca 6. Hudut Tabur Komutanlığı’nda görev yapan askerler yerleştirildi.

Oramar Üs Bölgesi, Dağlıca’da en kritik bölgelerden biri. Oramar Üs Bölgesinde Mehmetçik elleri tetikte gece gündüz nöbet tutuyor. Oramar Üs Bölgesi Irak sınırına yaklaşık 6 kilometre mesafede bulunuyor. Askerler teröristlerin buradan Türkiye’ye sızma girişimlerini engelliyor. Kuzey Irak sınırından teröristler tarafından burada taciz ateşleri açılıyor. Üs bölgesindeki askerler tarafından da anında ağır silahlarla karşılık veriliyor. İkiyaka Dağları aynı zamanda teröristlerin daha önceden barındığı yerdi. İkiyaka Dağları da bu üs bölgesinden gözetleniyor. 

Oramar Üs Bölgesi’nde İkiyaka Dağları’na bakan tepelerden biri, “Şehit Uzman Çavuş Birol Mutlu” adını taşıyor. Bu tepede, askerlerin nöbet değişimi ise bir hayli zorlu. Sarp kayalıklardan oluşan tepede nöbet değişimi bu kayalıklara monte edilen 157 basamak merdivenle yapılıyor. Aynı tepeye gıda malzemesi ve mühimmat ise kurulan teleferik ile gönderiliyor. Dağlıca 6. Hudut Tabur Komutanlığı’ndan Oramar Üs Bölgesi’ne açılan yolun tamamlanmasına ise yaklaşık 40 metre kaldı. Yolun tamamlanmasının ardından Oramar Üs Bölgesi’nin, ASELSAN tarafından geliştirilen bir proje ile Modüler Geçici Üs Bölgesi (MGÜB) olması planlanıyor. Ayrıca Dağlıca bölgesinde bulunan diğer 7 üs bölgesi için yol açma çalışmaları tamamlandı. 

Yolların bitmesiyle birlikte üs bölgelerinin daha donanımlı ve askerlerin daha rahat kalabileceği yaşam alanlarının oluşturacağı belirtildi. Dağlıca 6. Hudut Tabur Komutanı Osman Dedeli, şunları söyledi: “Taburumuz oldukça büyük bir tabur. 8 üs bölgesi bulunuyor. Dağlıca 6. Hudut Tabur Komutanı Osman Dedeli, şunları söyledi: “Taburumuz oldukça büyük bir tabur. 8 üs bölgesi bulunuyor. Dağlıca 6. Hudut Taburu olarak bize verilen vazifeyi şimdiye kadar yaptığımız gibi bundan sonrada güçlenerek yapacağımızı ifade etmek istiyorum.”

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuşturCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.