Organ tacirlerine suçüstü: 9 gözaltı

0
583
Organ tacirlerine suçüstü: 9 gözaltı
Organ tacirlerine suçüstü: 9 gözaltı
Polis, İstanbul’da organ ticareti yaptığı belirlenen şebekeye karşı harekete geçti. Düzenlenen operasyonlarda alıcı ve satıcıların oluşturduğu 9 şüpheli suçüstü yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, maddi durumu iyi olmayan bazı kişileri ağına düşürüp organlarını para karşılığı çeşitli hastalara naklettiren yasa dışı organ tacirlerini tespit etti. Ekonomik sıkıntılara bağlı olarak sosyal medya hesapları üzerinden organlarını satışa çıkaran kişilerle bunları ağına düşürerek sahte kimlik bilgi ve belgelerle satın alan şebekeyi tespit eden polis, operasyon için düğmeye bastı. Yaklaşık 1 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından şebekenin organlarını satan kişileri sahte kimlik kartı çıkartarak alıcının akrabası gibi gösterdiğini ortaya çıkaran polis, 15 Haziran’da özel bir hastaneye düzenlediği operasyonda yasa dışı organ nakli gerçekleştirmek üzere olan 1 böbrek alıcısı ile 1 satıcısını gözaltına aldı.

Devam eden operasyon kapsamında çalışmalarını derinleştiren İstanbul polisi, sosyal medya hesabı üzerinden böbreklerini satan 2 kişi ile bu organları ucuza alıp başka çevrelere sahte belgelerle yüklü bedele nakleden 5 şebeke üyesini ise para transferi yaparken yakaladı. Yakalanan 9 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuşturCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.