ÖSYM (LYS 2017) tercih sonuçları: Üniversite tercihleri ne zaman açıklanacak?

0
439
ÖSYM (LYS 2017) tercih sonuçları: Üniversite tercihleri ne zaman açıklanacak?
ÖSYM (LYS 2017) tercih sonuçları: Üniversite tercihleri ne zaman açıklanacak?
Sınav merkezi (ÖSYM), 2017 LYS tercih sonuçlarını ne zaman açıklayacak, üniversite tercihlerinden sonra LYS sonuçları ne zaman ÖSYM’nin sonuç sayfasında yayınlanacak? 26 Temmuz’da başvurular sona ererken, sınav merkezi başvuruların ardından tercihleri değerlendirme altına aldı. Tercihlerin açıklanmasının ardından kayıtlar başlayacak ve öğrenciler için yeni bir heyecan başlayacak: KYK bursu!

Üniversiteye giriş heyecanı öğrenciler için sürmeye devam ederken, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, tercih başvuru sonuçlarını erkenden açıklanması bekleniliyor. Bunun sebebi YÖK’ün kayıt işlemlerini Eylül ayından, Ağustos ayına alması. Sonuçları bekleyen öğrenciler, üniversiteyi kazandırdığı takdirde ne yapmalı? Eğitim uzmanlarından Nazik Kösegil’den önemli bilgiler ve dikkat edilmesi gereken hususlar…

2017 LYS sonuçları sınav merkezi tarafından ne zaman açıklanacak?

Sınav merkezi tarih vermedi. Sınav takviminde sınav sonuçlarının tarihi verilirken, tercih başvurularında kurum tarih vermemeye dikkat ediyor. Geçen tercih başvurularına bakıldığında sınav merkezi başvurularının bitiminden 15 gün önce sonuçları açıklamıyor. Başvurular 26 Temmuz’da bitti. 15 gün sonrası Ağustos ayının 10’una geliyor. Sonuçlar en erken 10 Ağustos’ta açıklanabilir. Zira kayıt işlemleri (internet üzerinden) 11 Ağustos’ta başlıyor.

Öğrenci üniversite yaşamını nasıl geçirmeli?

Üniversite Tercih Merkezi Direktörü Nazik Kösegil, tercihlerin ardından üniversiteye girecek olanlar için önemli bilgiler verdi. Kösegil, tercihlerden sonra üniversiteye girecek olanların profesyonel düşünmeleri gerektiğini açıkladı. Kösegil, üniversiteli olmanın değerli bir kavram olduğunu söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti: Kazananlar daha rahat, daha özgür olacak. Lise müfredatındaki gibi ders programlarından ziyade, daha özgür bir program öğrencileri bekliyor. Lisede öğrenci öğretmenin yanına giderken, üniversitede öğrenci öğretim görevlisinin yanına gidecek. Öğrenciler bambaşka bir dünyanın için girecekler. Bu dünyayı doğru ve sağlıklı kullandıkları takdirde, mesleki yaşama geçerken daha rahat ve daha güzel bir hayat öğrencileri bekleyecek.

Kösegil, üniversitede yaşamı doğru anlamak ve okul zamanını dolu dolu geçirmenin öneminden bahsetti. Kösegil “Bir yerde seminer varsa, öğrenci o seminere gitmeli, bölümüyle ilgili sertifika varsa, o sertifikayı almalı. Sadece ders üzerinden değil, sosyal yaşamda da etkili olmalı öğrenci. Kulüplere üye olmalı, mümkün olduğunca hobi geliştirmeli. Üniversite bittiğinde, mesleki yaşama geçildiğinde, sosyal yaşam olarak öğrenci kendine vakit ayırmama durumu olabiliyor. Her şeyin bir amacı vardır. Öğrenci, öğretim hayatını dolu dolu geçirdiğinde; kendini rahat bir şekilde ifade edebilecek. Vizyonları gelişecek, geleceğe dair hayaller artacak. Üniversite, öğrencilere geniş bir dünya sunuyor” açıklamasında bulundu.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.