PETKİM’de anlaşma sağlandı

0
359
PETKİM'de anlaşma sağlandı
PETKİM'de anlaşma sağlandı
PETKİM’de firma yetkilileriyle Petrol-İş Sendikası arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinde, tarafların birçok konuda anlaşma sağladığı belirtildi. Bazı teknik konularda çalışmalara devam edileceği belirtilerken, PETKİM’den yapılan açıklamada anlaşmaya varılan maddeler içerisinde özellikle ücret artışları ile ilgili bilgi verildi.

PETKİM’de, dün akşam saatlerinden bugün saat 15.00’a kadar taraflar arasında anlaşma sağlanamaması halinde Yüksek Hakem Kurulu’nun devreye gireceği açıklamasının ardından, işverenden gelen talep üzerine taraflar son kez masaya oturdu. Görüşmeler sonucunda Petrol İş Sendikası ile işveren arasında ana çerçevede anlaşma sağladığı, bazı teknik konu ve detaylar üzerine çalışıldığı bilgisi geldi. Sendika yöneticileri, fabrika girişinde bekleyen işçilere anlaşma detayları ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Anlaşmaya varılan maddeler

Uzlaşmayla sonuçlanan toplu iş sözleşmesi oturumunun ardından PETKİM Genel Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaparak anlaşma şartlarını paylaştı. Yapılan açıklamada  “Üretimin her kademesinde görev üstlenen tüm PETKİM’liler, varılan mutabakatla büyük ve güçlü bir ailenin üyesi olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. PETKİM ile Petrol İş Sendikası arasında imzalanan TİS ile PETKİM’lilerin var olan hakları daha da iyileştirilmiştir” denildi.

Yapılan açıklamaya göre, Ocak 2017 ve Aralık 2019 dönemini kapsayan 3 yıllık sözleşmenin maddeleri şöyle:

“Yeni dönem Toplu İş Sözleşmemiz 01.01.2017 – 31.12.2019 dönemini içerecek şekilde 3 yıllık olarak imzalandı. Ücretlerde 1’inci yıl birinci 6 ay yüzde 6 (yüzde 4,73 enflasyon oranının üstüne 1,27 puan artı zam) ücret zammı ve 2006 yılı sonrasında işe giren işçilere bu ücret zammına ilave olarak 4 puan skala yakınlaştırma yapıldı.

1’inci yıl ikinci 6 ay enflasyon oranında zam, 2’nci yıl birinci 6 ay enflasyon oranında zam, 2’nci yıl ikinci 6 ay enflasyon oranında zam, 3’üncü yıl birinci 6 ay enflasyon oranının üzerine + 1,27 puan zam, 2006 yılı sonrasında işe giren işçilere 4 puan skala yakınlaştırma yapıldı.

3’üncü yıl ikinci 6 ay enflasyon oranında zam, yapılması karara bağlandı. Ayrıca, sosyal ödemeler ve vukua bağlı ödemelerde yüzde 15- 16 oranlarında artış oldu. Çalışanların bayram parası 275 TL’den 380 TL’ye yükseltildi.”

 Anlaşmaya varılmasından duyulan memnuniyetin de belirtildiği açıklamada, “PETKİM benim düşüncesiyle üreten ve bu güçle Türkiye’nin 20 büyük sanayi tesisinden birini yaratan PETKİM ve PETKİM’lilerin, ortak iradeyle imzaladığı bu sözleşmenin yeni yatırımlara açılan kapı olacağına yürekten inanıyoruz. Bu vesileyle, bu süreçte sağduyu ve özveri gösteren tüm taraflara bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz” denildi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.