sinop-haber 2017 DGS sonuçları saat kaçta açıklanıyor: ÖSYM sonuç sayfası

0
510
sinop-haber 2017 DGS sonuçları saat kaçta açıklanıyor: ÖSYM sonuç sayfası
sinop-haber 2017 DGS sonuçları saat kaçta açıklanıyor: ÖSYM sonuç sayfası
2017 DGS sınav sonuçlarının bugün ÖSYM’nin sonuç sayfasında yayınlanacağı duyurulmuştu. DGS’ye giren önlisans mezunlarının bekleyişleri bugün sona ererken, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınav sonuçlarını saat kaçta açıklayacak? Sınav merkezinin “sınav takvimi” içerisinde paylaştığı saat konusunda eğitim uzmanlarından önemli bilgi geldi. Öte yandan sınav merkezi, 2017 DGS tercih kılavuzu üzerinden önemli bilgiler verdi. Eğitim Koordinatörü Nazik Kösegil, Tablo 1 ve Tablo 2’de nelerin yapılması gerektiğini açıkladı.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 23 Temmuz’da yaptığı Dikey Geçiş Sınavı’nın sonuçlarını 6 Ağustos’ta açıklayacağını duyurdu. Sınav takviminde önceden 29 Ağustos 2017 tarihinde sonuçların açıklanacağını duyurulmuştu. Kurban Bayramı ve 10 günlük resmi idari izinden ötürü sınav merkezi, sonuçların açıklanacağı tarihi değiştirdi. Sonuçların 6 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacağını duyurdu.

DGS sonuçları saat kaçta açıklanacak ve sonuçlar hangi sayfada yayınlanacak?

Kurum, gerek sonuçları gerek tercih sonuçlarını mesai saatlerinden önce açıklamıyor. Önceki sınav sonuçları baz alındığında sonuçlar 17:00’den sonra açıklanıyor. Sınav merkezi net bir saat vermese de sınav takvimi içerisinde paylaştığı saate göre hareket ediyor. Sınav takviminde sonuç tarihinin hemen altında saat 23:59 yazıyor. Kurum sonuçları 23:59’a kadar açıklayabilir.

Sonuçların açıklanacağı sayfaya gitmek için tıklayınız

dgs sonuçları 2017

Eğitim Koordinatörü Nazik Kösegil’den Tablolara dair önemli uyarılar

Sınav merkezi: Tablo 1 ve Tablo 2’de iki yıllık mezunların neler yapacağını açıkladı

Sonuçların ardından Tablo 1’den adaylar üniversitenin şartlarını inceleyecek, TABLO 2’de ise tercih yapılacak listeler. Sınav Merkezi Tablo 1 için “Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1’de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı halde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.” açıklamasında bulundu. Tablo 2 için “Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır.” açıklamasını yaptı.

Kaç tercih hakkı bulunuyor?

Sınav merkezi sınava giren adaylar için 30 tercih hakkı veriyor. Kurum 30 tercih hakkının hepsinin doldurulması zorunluluğunun bulunmadığını yayımladığı kılavuz içerisinde açıkladı.

Başvurular internet üzerinde yapılacak

Kurum, başvuruların sınav merkezinin AİS sayfasında yapılacağını açıkladı.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.