sinop-haber 2017 Kurban Bayramı tarihi, bayram tatili süresi için açıklanan görüşleri ikiye böldü

0
453
sinop-haber 2017 Kurban Bayramı tarihi, bayram tatili süresi için açıklanan görüşleri ikiye böldü
sinop-haber 2017 Kurban Bayramı tarihi, bayram tatili süresi için açıklanan görüşleri ikiye böldü
Kurban Bayramı tatili için Bakanlar Kurulu toplantısından çıkacak kararı bekleyen turizm şirketleri tatil paketlerini hazırlamaya başladı. Tatil süresinin 4, 6 ve 10 gün olma ihtimallerine karşı 3 farklı paket hazırlayan şirketler sürenin belli olmasının ardından paketleri tatilcilerle paylaşacak. Peki, 14 Ağustos’taki Bakanlar Kurulu saat kaçta toplanacak ve tatil ne zaman başlayacak?

“Kurban Bayramı ne zaman?” sorusunun yanıt bulmasının ardından bayram tatili ile ilgili bekleyiş içerisine giren turizmciler geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunmuştu. Yerli turistin 10 günlük süre içerisinde 1 milyar TL’lik katkı yapabileceğini ifade eden turizmcilere ilk destek Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelmişti. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan “Turizm açısından isabetli olur” diyerek kesin kararın Bakanlar Kurulu’nda verileceğinin altını çizmişti. Bakanlar Kurulu’nda bugün saat 14:00’te başlaması öngörülen toplantıdan turizmcileri sevindirecek kararın çıkması halinde İzmir ve Antalya çevresindeki paketlerin tatilcilerle buluşması bekleniyor.

İlk açıklama Numan Kurtulmuş’tan: “Ümit vermek doğru olmaz!”

Bayram için ayrılan tatil süresinin 30 Ağustos ve hafta başı ile birleştirilmesine yönelik ilk açıklama hükümet adına Numan Kurtulmuş’tan gelmişti. Basın mensuplarının sorularına yönelik “Henüz belli değil, belli olmadan ümit vermek doğru olmaz” diyen Kurtulmuş, değerlendirme ile ilgili açık kapı bırakmıştı.

İkinci açıklama Nihat Zeybekçi’den: “Çalışmaya ihtiyacımız var”

10 günlük süreyi fazla bulan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, “Tatilden çok çalışmaya ihtiyacımız var” diyerek tatil planı yapan yerli turiste ve turizmcilere kötü haberi vermişti.  Zeybekçi’ye katılan ihracatçılar da çalışarak tatilden daha fazla gelir sağlayabileceklerini belirtmişti.

En olumlu açıklama Erdoğan’dan: “İsabetli Olur”

Tatilcilerin ve turizmcilerin merakla beklediği değerlendirme öncesi ilk olumlu açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelmiş, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan “Turizm açısından isabetli olur” ifadelerini kullanmıştı.

Başkakan Binali Yıldırım: “Karar Bakanlar Kurulu’ndan çıkacak”

Tatil ile ilgili son açıklamayı yapan Başbakan Binali Yıldırım ise 15 Ağustos Salı günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu’nu işaret etmiş ve burada yapılacak değerlendirmenin ardından sürenin kesinleşeceğini açıklamıştı.

Tatil 10 gün olacak mı?

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın Çarşamba gününe denk gelmesi ve 31 Ağustos Perşembe gününün yarım gün olarak kabul edilmesiyle birlikte tartışmalar ortaya atılmaya başlandı. 1,2,3 ve 4 Eylül’ün bayram nedeniyle tatil ilan edilmesinin ardından 31 Ağustos Perşembe’nin tam gün 28 ve 29 Ağustos’un da resmi tatil ilan edilmesini isteyen kişiler 10 gün tartışmasını başlatmıştı. Bakanlar Kurulu’ndan çıkacak olası 10 gün açıklaması halinde 26 Ağustos Cumartesi günü başlayacak olan tatil, 4 Eylül Pazartesi günü sona erecek.


 

Kurban Bayramı ne zaman başlıyor: Diyanet İşleri Başkanlığı açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 yılı için Dini Takvim oluşturdu. Türkiye’de tatilgünlerini ayarlayanlar, bayramın ne zaman ve Eylül ayının kaçında başladığını merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı takvime göre;

31 Ağustos 2017 / Kurban Bayramı Arifesi 
1 Eylül 2017 /  Kurban Bayramı 1. gün 
2 Eylül 2017 / Kurban Bayramı 2. gün 
3 Eylül 2017 / Kurban Bayramı 3. gün 
4 Eylül 2017 / Kurban Bayramı 4. Gün

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.