sinop-haber 2017 KYK başvurusu üzerine sorular ve cevaplar: e-Devlet sorgu sayfası

0
409
sinop-haber 2017 KYK başvurusu üzerine sorular ve cevaplar: e-Devlet sorgu sayfası
sinop-haber 2017 KYK başvurusu üzerine sorular ve cevaplar: e-Devlet sorgu sayfası
2017 KYK yurt başvurusunun başladığı dönemde en çok merak edilen e-Devlet’e dair oldu. KYK’ya dair yurtlar üzerinden başvurular e-Devlet’in sitesinde olurken, “başvuru nasıl yapılır” sorusu üzerine Kredi ve Yurtlar Kurumu kılavuz yayımladı. KYK burs başvurusunun ne zaman başlayacağı ise merak konusu.

Kredi ve Yurtlar Kurumu, yurt başvurularının 14 Ağustos 2017 tarihinde başladığını duyurdu. Peki başvurular ne zaman sona eriyor. Kurum, resmi web sitesinden son başvuru gününün tarihini açıkladı. Başvurular 20 Ağustos 2017 tarihinde sona eriyor. Peki KYK yurt başvurusu e-Devlet’te nasıl yapılır?Kurum, öncelikle kimlerin yurtlara başvuru yapabileceğini, kimlerin başvuru yapamayacağını açıkladı. Buna göre;

Başvuru yapabilecek olanlar için: 1. ÖSYM ile ilk defa bu yıl bir ön lisans veya lisans programına yerleşen öğrencilerimiz (KKTC’de öğrenim görecekler dâhil),

2. Hâlihazırda bir ön lisans veya lisans programına kayıtlı olarak öğrenim görmekte olan öğrencilerimiz (Kayıt tarihi 30.06.2017 öncesi olan ön-lisans veya lisans öğrencileri, KKTC’de öğrenim görenler dâhil) müracaatta bulunabileceklerdir. 30 Haziran 2017 tarihinden önce herhangi bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran ön lisans ve lisans öğrencileri (KKTC’de öğrenim gören öğrenciler dâhil) ara sınıf olarak başvuru yapabilecek.

Devlet kurumlarında yurt hayatı

Kimler başvuru yapamaz: Kurumun yayımladığı kılavuza göre: Örgün eğitime kaydı olmayanlar, kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “süresiz çıkarma cezası” veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almış öğrenciler, zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışan öğrenciler, sabıka kaydı olan öğrenciler, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olan öğrenciler, ailesinin ikametgahı okulun bulunduğu belediye sınırları içerisinde bulunan öğrencilerin başvuruları değerlendirilmeyecek.

Başvuru nasıl yapılır?

Türkiye’nin resmi web sitesinde başvurular yapılacak.

Başvuru yapmak için tıklayınız

e-Devlet sitesinde başvurular nasıl yapılır kılavuzunu görmek için tıklayınız

Kurumdan öğrencilere büyük kolaylık


Kredi ve Yurtlar Kurumu, yurtlara ilişkin öğrencileri bilgilendirmek ve başvuru sırasında karşılaşabilecek sorunlara daha hızlı çözüm üretebilmek amacıyla KYK KİM’i (Kurumsal İletişim Merkezi) yeniden yapılandırdı.

KYK Kurumsal İletişim Merkezi, 444 1961 numaralı telefon hattı ve Twitter KYK_DESTEK hesabı üzerinden artık 7/24 öğrencilerin hizmetinde.

KYK burs başvurusu ne zaman başlayacak?

Kurum başvurularının en yakın zamanda başlayacağını açıkladı.

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.