sinop-haber 2017 LYS lisans ek yerleştirme ne zaman başlıyor? (ÖSYM AİS LYS sayfası)

0
444
sinop-haber 2017 LYS lisans ek yerleştirme ne zaman başlıyor? (ÖSYM AİS LYS sayfası)
sinop-haber 2017 LYS lisans ek yerleştirme ne zaman başlıyor? (ÖSYM AİS LYS sayfası)
2017 LYS lisans ek yerleştirme başvuruları ne zaman ÖSYM’nin AİS sayfasında yer alacak? Üniversite kayıtları 18 Ağustos 2017 tarihinde sona erdi. Üniversiteler, sınav merkezine kontenjan üzerinden bilgi verdikten sonra, ÖSYM tercih başvurularını tekrardan üniversite sınavına girecek olan öğrencilere sunacak.

Tercih sonuçları açıklandıktan sonra sınav merkezi, tercihlere dair veriyi kamuoyuyla paylaştı. Buna göre; 2017 yılında üniversiteye 1 milyon 117 bin 626 kişi tercih yapma hakkına sahipken, sadece 627 bin 850 kişi tercih yaptı. Boş kontenjan sayısı ise 214 bin 430 olarak belirlendi. 14 Ağustos’ta başlayan üniversite kayıtları 18 Ağustos 2017’de sona erdi, gözler sınav merkezine çevrildi. Peki yerleştirme üzerine başvurular nasıl yapılacak? Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, başvuruların nasıl yapılacağını yayımladığı kılavuzda açıkladı. İşte o açıklamalar…

Başvurular üzerine önemli bilgiler

18 Ağustos’tan sonra üniversite idareleri kontenjan üzerinden sınav merkezine boş kontenjan bilgilendirmesi yapacak. Bilgilendirme sonucunda yükseköğretim programlarının 2017-ÖSYS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Üniversite hayatı nasıl olmalı? Eğitim koordinatöründen önemli bilgiler 

Sınav merkezinden iki uyarı geldi

Sınav merkezi puan ve kesin kayıt tarihi üzerinden önemkli uyarılarda bulundu. İlk uyarı puan üzerine oldu. Sınav merkezi “Ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir” açıklamasında bulundu. İkinci uyarı ise kesin tarih üzerine oldu. Sınav merkezi “Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak” duyurusunu kılavuzda paylaştı.

Yerleştirmeler ücretli olacak

İlk yerleştirmelerde sınav merkezi ücret almazken, ek yerleştirmede sınav merkezi başvuru yapacak olan öğrencilerden 15 Türk Lirası alacak. Ücretler sınav merkezinin belirlediği bankalarda ve sınav merkezinin “ödeme” sayfasında yapılabilecek. Ücret ödemeyen öğrencilerin başvurusu kabul edilmeyecek.

Yurt başvuruları tekrardan başlayacak


Ek yerleştirme ile herhangi bir üniversiteyi kazanan öğrenci için Kredi ve Yurtlar Kurumu tekrardan yurt başvurularını başlatacak. Kurum başvuru tarihlerini açıklamadı.

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.