sinop-haber 2017 LYS sonuçları açıklandı – Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?

0
465
sinop-haber 2017 LYS sonuçları açıklandı - Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?
sinop-haber 2017 LYS sonuçları açıklandı - Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sonuç sayfasında 2017 LYS tercih sonuçları 8 Ağustosta açıklandı. LYS ek tercihleri, üniversite kayıt tarihlerinin bitimi ardından başlayacak. Peki üniversiteye dair kayıtlar ne zaman başlayacak, nasıl yapılacak? Yüksek Öğretim Kurumu kayıt tarihlerini açıkladı. Sonuçlar, ek tercihler ve kayıtlar üzerine merak edilen bilgielr haber içeriğimizde…

Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasından sonra üniversiteyi kazanan veya ek tercihleri bekleyenler için gerek Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi gerek Yüksek Öğretim Kurumu açıklamalarda bulundu. Dün tercih sonuçları açıklandı, saysısal veriler paylaşıldı. Buna göre lisans bölümünde yerleşen kişi sayısı 422.767 kişi olurken, boş kontenjan sayısı 50.817 olarak belirlendi. Ön lisans alanında ise 273 bin 291 kişi 2 yıllık üniversiteleri kazanırken, boş kontenjan sayısı 163 bin 613. Boş kontenjan sayısı toplam olarak 214 bin 430 olarak tespit edildi.

Yerleştirme sonuçlarını görmek için tıklayınız

2017 LYS ek tercih başvuruları sınav merkezi tarafından ne zaman başlıyor?

Sınav merkezi ÖSYS kılavuzunda “Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra bu programlara kaydolmama nedeniyle boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan veya kaydolmama nedeniyle boş kalan kontenjanlara, ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır.” açıklamasını yaptı.

Ek yerleştirme ücreti 15 Türk Lirası olarak belirlendi.

Üniversitede yaşam nasıl? Nazik Kösegil açıklıyor

Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?

Yüksek Öğretim Kurumu, üniversite kayıtlarının 14 Ağustos 2017 tarihinde başlayacağını duyurdu. Kayıtlar 18 Ağustos 2017 tarihinde sona eriyor. Öte yandan YÖK, internet üzerinden kayıt yapmak isteyenler için kılavuz yayımladı. İnternet üzerinden kayıtlar e-Devlet sitesi içerisinde yapılacak. İnternet üzerinden başvurular 11 Ağustos 2017 tarihinde başlıyor, 16 Ağustos 2017 tarihinde sona eriyor.

YÖK’ün yayımladığı kılavuzu görmek için tıklayınız.

2016’da KYK başvurularında öncelikli olan öğrenciler kimlerdi?

KYK’nın belirlediği durumlara göre; Öğrencinin Şehit bekar ise kardeşi Şehit evli ise çocuğu Gazi bekar ise kendisi, evli ise çocukları öncelik hakkına sahip olacaktır. Bunu kanıtlayacak belge ise nerelerden alınır? Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan, Genel Kurmay Başkanlığı’ndan ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan.

Öğrencinin “sağlık kurul raporu” varsa ve bu raporda %40 engelli durumu mevcutsa diğer öğrencilerden öncelik hakkına sahiptir. Kurum %40’tan aşağı engelli durumu kabul etmiyor. İstenen belgeler ise nereden temin edilir? Sağlık Kurulu Raporu ( “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” gereğince alınacak Sağlık Kurulu Raporu).

Öğrencinin aile büyükleri (annesi ve babası) vefat etmiş olan öğrenci öncelik konumuna sahip olacaktır. Bunun belgesi İçişleri Bakanlığı’na ait olan MERNİS sisteminden temin edilir.

Öğrenci, liseyi Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan yetiştirme ve eğitme yurtlarından birinde kaldıysa, buradan mezun olduysa öncelik hakkından yararlanabilecektir. Bunun belgesi ise T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan alınacaktır.

Üniversite öğrencisi liseyi Daruşşafaka Lisesi’nde okumuşsa öncelik hak o üniversite öğrencisine verilecektir. Bunun belgesi ise okuduğu liseden yani Daruşşafaka Lisesi’nden alacaktır.

Üniversite öğrencisi “Milli Sporcu” ise dopingten ceza almadıysa bu haktan yararlanabilir. Bu belge ise Milli sporcular için T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ ndan alınacak Milli Sporcu Belgesi(Belge aslı veya onaylı sureti) (Milli futbolcular için Türkiye Futbol Federasyonu’ ndan alınacak belge) alınacaktır.

Terörle mücadeleden ötürü köyünü, yurdunu terkeden veya terörden ötürü sivilden ölenlerin çocuklarına Devlet karşılıksız burs verir hükmü doğrultusunda o öğrenci öncelik hak kapsamı içinde yer alır. Belge Öncelik belgesinin mülki amir (illerde Vali, ilçelerde Kaymakam) tarafından imzalı olması gerekir.

 

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.