sinop-haber 2017 Özel okul teşvik desteği başvurusu: Ne zaman başlıyor, nasıl yapılır?

0
555
sinop-haber 2017 Özel okul teşvik desteği başvurusu: Ne zaman başlıyor, nasıl yapılır?
sinop-haber 2017 Özel okul teşvik desteği başvurusu: Ne zaman başlıyor, nasıl yapılır?
MEB e-Okul’un sayfasında yer alan 2017 Özel okula ait olan teşvik desteği başvurusu ne zaman başlıyor? Özel okul teşvik başvurusunda yapılması gerekenleri yayımladığı kılavuzda anlatan Milli Eğitim Bakanlığı, sorulacak sorular üzerine iletişim adreslerini ve telefon numaralarını paylaştı. Bakanlık bu sene kaç öğrenciye yardım edecek, hangi okullara “özel okul teşvik destek” üzerinden yardım edecek, okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim ve temel lisede okuyan öğrencilere destek tutarları ne kadar olacak?

Özel okullarda okuyan öğrenciler için hazırlanan “teşvik destek tutarları” Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belli oldu. Bakanlık 2017-2018 tarihinde toplam 75 bin öğrenciye destek tutarında yardımcı olacak. Buna göre; yayınlanan kılavuz içerisinde, okul öncesi öğrencilerden 6 bin, ilkokul öğrencilerinden 15 bin, ortaokul öğrencilerinden 15 bin, ortaöğretim öğrencilerinden 15 bin, temel lise öğrencilerinden 24 bin kişiye destek tutarı verilecek. Okul öncesinde okuyan öğrencilere 3.060,00 Türk Lirası, ilkokul öğrencilerine 3.680,00 Türk Lirası, ortaokul öğrencilerine 4.280,00 Türk Lirası, ortaöğretimde okuyan öğrencilere 4.280,00 Türk Lirası ve temel lisede okuyan öğrencilere 3.680,00 Türk Lirası verilecek.

Özel okul teşvik başvurusu nasıl yapılır: Bakanlık açıkladı

Başvuru yapacak olan veli iki yerden başvurularını yapabiliyor. Özel okul müdürlüklerinden, e-Okul’un “Okuldaki Özel Kurumlar Eğitim ve Öğretim Desteği Menüsü” sayfasından. 

Veliler/vasiler, Yönetmelik eki Eğitim ve Öğretim Desteği Verilebilecek Öğrencilerin Tespit Formu’nda (Ek-12). Önemli uyarı: Veli bilgilendirme yaparken doğru olduğundan emin olmalı. Araştırmalar sonucunda yanlış bilgi doğrultusunda bakanlık yasal işlem başlatacaktır.

Yarışma derecelerine göre; Veliler/vasiler, uluslararası federasyonlarca yapılmış olan ve öğrencinin katılmış olduğu olimpiyatlar ve resmi makamlarca ulusal ve il düzeyinde yapılan yarışmalarda alınan derecelere (birinci, ikinci, üçüncü) ait belgelerin aslını ibraz ederek bir örneğini başvuru esnasında okul müdürlüğüne teslim edecektir.

Velinin gelir durumuna göre; Veliler/vasiler, eğitim ve öğretim desteği alacak öğrencinin birlikte yaşadığı aile bireylerine ait (anne ve baba veya veli/vasi) 2017 yılı Mayıs-Haziran-Temmuz aylarından herhangi birinin toplam gelir durumunu gösteren vergi dairesi, muhasebe birimleri veya ilgili kişi, kurum ve kuruluşlardan alınacak belge ve bu e-Kılavuz ekinde yer alan Gelir Beyan Taahhütnamesini başvuru esnasında okul müdürlüğüne teslim edecektir. Belirtilen aylara ait bordrosu alınamayan kişiler için 2017 yılına ait son alınan bordroya göre işlem yapılacaktır. Herhangi bir gelir beyan etmeyen anne, baba veya veli/vasi ise; Mal Müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumlarından 2017 yılında gelir getirici herhangi bir işi olmadığına dair resmi belgeyi alarak okul müdürlüğüne teslim edecektir.

 

Kardeşin eğitimine göre; Veliler/vasiler, üniversitede öğrenim gören diğer kardeşlerin öğrenim durumunu veya üniversitede okumaya hak kazandığını gösteren belgeleri ile e-Okul sistemi dışındaki kardeş öğrencilerin öğrenim belgelerini başvuru esnasında okul müdürlüklerine teslim edecektir.

Başvuru sayısı; bakanlığın açıkladığı en fazla 15 okula tercih yapabilme hakkına sahip olacaktır.

Bakanlık hangi okul türlerine yardımda bulunacak sorusuna “Özel Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Özel Anadolu Lisesi, Özel Ermeni İlkokulu, Özel Ermeni Okul Öncesi Kurumu, Özel Ermeni Ortaokulu, Özel Ermeni Ortaöğretim Okulu, Özel Fen Lisesi Özel Hazırlık Sınıfı Bulunan Anadolu Lisesi, Özel Hazırlık Sınıfı Bulunan Fen Lisesi, Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Musevi İlkokulu, Özel Musevi Okul Öncesi Kurumu, Özel Musevi Ortaokulu, Özel Musevi Ortaöğretim Kurumu, Özel Rum İlkokulu, Özel Rum Ortaokulu, Özel Rum Ortaöğretim Kurumu, Özel Süryani Okul Öncesi Kurumu, Özel Sosyal Bilimler Lisesi, Özel Spor Lisesi, Özel Temel Lise, Özel Türk İlkokulu, Özel Türk Okul Öncesi Kurumu, Özel Türk Ortaokulu, Özel Laboratuvar Lisesi, Özel Fen ve Teknoloji Lisesi” açıklamasında bulundu.

Bakanlığın yayınladığı kılavuzu okumak için tıklayınız

Başvuru takvimi

Başvurular iki farklı yerden yapabilecek. MEBBİS ve e-Okul. Buna göre;

10 Ağustos 2017 – 06 Eylül 2017 Destekten Yararlanmak İsteyen Özel Okulların MEBBİS Üzerinden Başvuruları

10 Ağustos 2017 -06 Eylül 2017 Destekten Yararlanmak İsteyen Öğrencilerin e-Okul Üzerinden Başvuruları

07 Eylül 2017 Tercih İşlemi Yapabilecek Öğrencilerin İlanı

07 -14 Eylül 2017 Öğrencilerin Tercih İşlemleri

15 Eylül 2017 Yerleştirme Sonuçlarının İlanı

15-22 Eylül 2017 Nakil ve Kesin Kayıt İşlemleri

25 Eylül 2017 Ek Yerleştirme Sonuçlarının İlanı

25-29 Eylül 2017 Ek Yerleştirme Kayıt İşlemleriÖzel okul fiyatları ne kadar?


Başvuru şartları nelerdir?

Başvuracak öğrencinin; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, eğitim olarak; okul öncesi için 18 Mart 2012 ile 18 Eylül 2013 tarihlerinde veya arasında 6 doğmuş olması, İlkokul birinci sınıflarda 30 Eylül 2017 tarihi itibariyle kayıt şartlarına sahip olması gerekiyor.  Beşinci sınıfa devam edeceklerde 18 Eylül 2017 tarihi itibariyle ortaokul veya imam hatip ortaokulu kayıt şartlarına sahip olması gerekiyor.  Ortaöğretime devam edeceklerde ortaöğretim kurumlarının kayıt şartlarına sahip olması, Eğitim ve öğretim desteği alırken 2016-2017 eğitim öğretim yılı sonunda sınıf tekrarı yapmamış olması gerekiyor. Resmi/özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olması, Eğitim ve öğretim desteği almak istediği okul türünün kayıt ve nakil şartlarına haiz olması gerekiyor.

TEOG TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.