sinop-haber 29 Temmuz ehliyet sınav sonuçları MEB tarafından açıklandı

0
314
sinop-haber Son dakika...Cudi Dağı'na operasyon
sinop-haber Son dakika...Cudi Dağı'na operasyon
Milli Eğitim Bakanlığı, 29 Temmuz ehliyet sınav sonuçlarının yayınlandığını açıkladı. Ehliyet sınavına girenler sonuçları MEB’in sorgu sayfasında görebilir. 29 Temmuz’da sınava girenler, ehliyet soru ve cevaplarını bakanlığın resmi web sitesinde gördüler. Sınavdan 12 gün sonra sonuçları bakanlık tarafından açıklandı. 70 puan alanlar sınavı geçerken, 70 puan altında alanlar için bakanlık sınav tarihlerini açıkladı. Direksiyon sınavı ne zaman yapılacak?

22 Mayıs 2017 tarihinde başlayan süreç, 10 Ağustos 2017 tarihinde sona erdi. Sınav sonuçları bugün saat 16:32’de açıklandı. Sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı’nın ana sayfasında yayınlanırken, sınavdan 70 puan alanlar (50 soruya en az 35 doğru cevap verenler) direksiyon sınavına girmeye hak kazandı. 70 puan altında alanlar ise bir sonraki sınav tarihini merak ediyor. Sınav sonucu aşağıdaki linkte yer alıyor.

SONUÇLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Direksiyon sınav tarihleri ne zaman başlıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı, sınav sonuçlarını açıkladıktan sonra 70 ve üzeri puan alanlar direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyor. Peki sınavlar ne zaman başlıyor?

İlk defa araba kullanacak olanlar dikkat

29 Temmuz 2017 tarihinde sınavı geçenler, direksiyon sınavına 19-20 Ağustos 2017 tarihinde girecekler.

Trafik kazalarının çoğu hangi sebepten dolayı oluyor?

Direksiyon sınavında yapılması gereken kurallar nelerdir?

Sınava bakanlık tarafından belirlenen uzmanlar girerken, uzmanların adaydan araç içinde beklediği hususlar aşağıda yer alıyor:

– Aday sürücü koltuğuna oturmadan önce heyecanını yenmeli ve konstantre içinde olmalıdır.

– Direksiyon sınavına giren aday, kontağı çalıştırmadan önce yapması gerekenler: Koltuk ayarlaması, aynaları ayarlaması, aday manuel vitesli bir arabada sınava girecekse vitesi boşa alması.

– Arabayı çalıştırdıktan sonra adayın yapması gerekenler: Aday kolunu pencere tarafına uzatmamalı, her iki eliyle direksiyona hakim olmalı. Hız sınırlarına göre arabayı kullanmalı (ne çok yavaş, ne çok hızlı). Aday yanındaki hocasıyla ve arkadaki görevlilerle konuşmamalı, soru sorulduğunda gözlerini yoldan ayırmadan cevap vermeli.

– Şerit değiştirmede hızlı hareket etmemeli; ilk önce geçeceği şerite doğru sinyal vermeli ve yan aynalardan o şeriti kontrol etmeli (Görevlilerin en çok dikkat ettiği durum), diğer şerite geçerken direksiyonu hemen çevirmemeli, yavaşça hareket etmeli.

Direksiyon sınavında aday arabanın içinde 30 dakika kalmışsa, sınavı geçmiş demektir. 30 dakikadan önce eğer aday arabadan indirildiyse, sınavı geçersiz olarak görülmektedir.

Bir sonraki sınav ne zaman?

Bir sonraki sınav 7 Ekim 2017 tarihinde yapılacak. Başvurular başladı, en geç başvuru tarihi 15 Eylül 2017.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.