sinop-haber 70 yaşındaki turizmci, tekneyle dünya turuna çıktı

0
282
Sinop'ta Huzur Operasyonu
Sinop'ta Huzur Operasyonu
Avrupa’nın büyük tur operatörlerinden Bentour’un sahibi 70 yaşındaki turizmci Kadir Uğur, 17 metrelik yelkenli teknesiyle dünya turuna çıktı. Antalya’dan başlayan yolculuğunda Kadir Uğur, Türk denizci Sadun Boro’nın izinde olacağını  ve gittiği ülkelerde Türkiye’yi tanıtacağını söyledi.

Almanya, İsviçre, Hollanda ve Avusturya’dan

Sadun Boro’nun izinden

Bütün işlerini oğlu Deniz Uğur’a devrederek dünya turuna çıktığını belirten Kadir Uğur, “Dünya turizmini, turizmcinin gözüyle görme kampanyası başlattım. Hem rahmetli Sadun Boro’nun izinde olayım, hem de turizmdeki yatırımları ve rakipleri inceleyerek buraya rapor etmek istedim. Turizmcilerimiz de ona göre yön alsın istedim” dedi.

2 yıl sürecek

Antalya’daki resmi çıkışının ardından Kaş ve Knidos Adası’nın ardından Kuşadası’na ulaşacağını, 23 Ağustos’ta ise buradan demir alarak Atina, Sicilya, Kanarya Adaları’nı takip edeceğini belirten Kadir Uğur, Arnavutluk, İtalya, Fransa, İspanya’nın ardından Cebelitarık Boğazı’ndan geçerek Kanarya Adaları’na ulaşacağını söyledi. 3 haftada Atlantik’i geçmeyi planladığını belirten Kurt, şöyle devam etti:

“Panama Kanalları’ndan Pasifik’e geçeceğim. Hint Okyanusu’na gideceğim, beni en çok korkutan yer de burası. Güney Afrika’yı da dolaşıp İstanbul’a dönüş yapacağım. 2 yıllık bir gezi olacak. 17 metre uzunluğunda teknenin 25 metrelik direği var. Teknenin arka bölümüne Türk Hava Yolları sponsor oldu. Yürüyüş hızında dünyanın çevresinde dolaşacağız. 500 kilo hediyelik eşya aldım. Gittiğim yerlerde onu dağıtacağım. Yat limanlarında Türkiye’yi tanıtacağım. Hem tanıtım yapacağım, hem de yeni ülkeler gezeceğim. 45 bin kilometre yol yapacağız.”

Mavi sulardaki en büyük korkusu

Turizmci Kadir Uğur, mavi sulardaki en büyük korkusunun ise yılda 2 bine yakın gemiden sulara düşen konteynerler olduğunu söyledi. Uğur, “Bu konteynerlerin bir kısmı batıyor, bir kısmı yüzüyor. Yüzdüğü zaman az bir kısmı görünüyor. Ona tekne ile çarptığınız zaman batıyorsunuz. Bunun için ön bir radar geliştirmişler. 200 metre önceden konteynerleri görüyor. Ya da 40 tonluk bir balinanın üstüne çıkarsanız yandınız. Köpek balıklarının olduğu yerlerden geçeceğiz. Bir sürü önlem aldık. Gitmeden önce acil yardım eğitimi aldık.” 

Kadir Uğur, 4 kabinli teknesiyle çıktığı dünya turunu 2019’un Mayıs ayında İstanbul’da noktalamayı planlıyor.

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.