sinop-haber Aileler ‘güvenli servis’i nasıl anlayacak?

0
363
Sinop'ta Huzur Operasyonu
Sinop'ta Huzur Operasyonu
İzmirde havasızlık nedeni ile servis aracının içinde hayatını kaybeden 3 yaşındaki Alperen’in ardından yine servis güvenliği gündeme geldi. Veliler çocuklarını teslim edecekleri servislerin korsan olup olmadığını nasıl anlayacak, hangi belgeleri sormaları gerekecek? Ayrıntılar CNN TÜRK Muhabiri Zeynep Karamustafa’nın haberinde.

3 yaşındaydı Alperen. Okul servisinde unutuldu, havasızlık yüzünden hayatını kaybetti. Okul zilinin çalmasına kısa bir süre kala gerçekleşen bu talihsiz olay akıllara yine servis güvenliğini getirdi. Veliler çocuklarının canlarını teslim ettikleri servisleri seçerken nelere dikkat etmeli? En önemli nokta, servisin korsan olmaması.

İstanbul Servisçiler Odası Başkanı Hamza Öztürk: “Ödeyecekleri ücretten önce servis şoförünün şoför olup olmadığına dikkat etmeliler. Korsan mı değil mi bunu ayırt edebilmeli. İstanbul’da biraz daha ucuz olsun biraz daha çocuk eve çabuk gidip gelsin diye korsanlar tercih ediliyor. Köyden tarlasını, bağınıi bahçesini satıp şehre gelenlerin en kolay yapacağı iş servis şoförlüğü olamaz. Okul öncesi ilkokul çağındaki çocukların araçlarında mutlaka rehber personel olmalı. Rehber personelinin bu işi iyi yapıp yapmadığına okul ve aileler dikkat etmeli. İşimiz sadece arabaya at çocukları topla git değil.

Peki bu noktada veliler hangi belgelere bakmalı?

Öztürk: “Araçta belediyeden alınmış izin belgesi var mı? Bunu sorgulayabilirler meslek odalarını ya da ticaret odasını arayıp bu adam servisçi mi diye bunu sorgulayabilirler ve bizler her yıl olduğu gibi güzergah kullanım belgesi belediyeden aldığımız izin belgesi hazırlarken başvuru yapanlardan sabıka kaydını ve sağlık raporunu mutlaka istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.