sinop-haber Antep baklavasına yüzde 15’lik ‘fıstık zammı’

0
418
Sinop'ta Huzur Operasyonu
Sinop'ta Huzur Operasyonu
UNESCO’nun gastronomi dalında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil ettiği Gaziantep mutfağının önemli lezzetleri arasında yer alan “Antep baklavası”, Antep fıstığında yaşanan fiyat artışı nedeniyle zamlandı. Geçen sene fıstığın kilogramı 45-55 lira, baklava 60 liraydı. Şimdi fıstığın kilogramı 120 lira oldu, baklava ise 70 liraya yükseldi. Baklavaya yüzde 15 gibi zam yapıldı.

Antep fıstığında bu yıl yaşanan rekolte düşüklüğü nedeniyle ortaya çıkan fiyat artışı, Avrupa Birliği (

En ucuz baklavanın kilogramı 70, en pahalı 100 lira Baklava satıcısı Hakan Şener de zamlara rağmen vatandaşların baklavaya ilgi gösterdiğini belirtti. 
Zammın vatandaşa nasıl yansıdığını bayramda daha iyi anlayacaklarını dile getiren Şener, “Yüzde 15 zamla baklava çeşitlerimizi tezgahlarımızda satışa sunduk. Halkın en çok tercih ettiği fıstıklı baklava. Onun da fiyatı 70 lira. Özel gün ve davetlerde şöbiyet, havuç dilimi, çok özel misafir olduğu zaman fıstık sarma tercih ediliyor. En yüksek de bunun fiyatı. Tabii saf fıstıkla sarılıyor. Bayramda ise en çok kare baklava tercih ediliyor. Özellikle kentlere en çok kare baklava gönderiyoruz.” diye konuştu. 

Vatandaşlardan Aydın Lale de yapılan zamdan haberdar olduklarını ifade ederek, “Zam ne kadar gelirse gelsin biz, bu baklavadan vazgeçmeyiz. Haftada en az 4 kilogram alıyoruz. Tabii alamayanlarda var. İnşallah daha fazla zam gelmez.” şeklinde konuştu. 

Kentte, normal baklava 70 lira, özel kare baklava 85 lira, havuç dilimi baklava 80 lira, yeşil sarma ve bülbül yuvası baklava ortalama 100 liradan satışa sunuluyor.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.