sinop-haber Arkadaşları ‘İdil Eser’i anlatıyor

0
522
sinop-haber Arkadaşları 'İdil Eser'i anlatıyor
sinop-haber Arkadaşları 'İdil Eser'i anlatıyor
Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, 5 Temmuz’da Büyükada’da gözaltına alınmış, ‘’terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçlamasıyla tutuklanmıştı. Yaklaşık iki aydır tutuklu olan Eser’i anlatmak için arkadaşları sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta bir sayfa açtılar.

‘Arkadaşım İdil’ adını taşıyan sayfada, İdil Eser’in kim olduğu, şimdiye kadar neler yaptığı anlatılıyor, Eser’in fotoğrafları yayınlıyor. Ve arkadaşları ‘Eser’i ne kadar çok sevdiklerini yazıyor.

İşte sayfaya yazılanlardan bir bölüm

“İdil tanıdığımız en barışçı, en akıllı ve en entellektüel insanlardan birdir. Hayatındaki en kıymetli şeyler 7000 adet kitabı ve kedilerdir.”

“İdil hiç evlenmedi. Ailesini ise çok genç yaşta kaybetti. İşte bu yüzdendir ki kedilerine “çocuklarım”, biz arkadaşlarına da “ailem” der. Yaşamı insan hakları savunuculuğu ve çevrecilikle doludur.”

“Ve İdil şu anda bizden, çok sevdiği kedilerinden, gözü gibi baktığı kitaplarından uzakta.” diyen İdil’in arkadaşları, ‘İstiyorsanız bize katılın, yazdıklarımıza, fotoğraflara bakın, daha yakından tanıyın onu’ diyorlar. 

İdil Eser kimdir?

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü. Ortaokul ve Lise eğitimini Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nde yatılı olarak tamamladı.
Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde, yüksek lisansını ise Columbia Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yaptı.
Marmara Üniversitesi’nde Avrupa Birliği (AB) Yüksek Lisans Programı derslerini de izledi.
Chicago Üniversitesi’nde Rus Tarihi doktorası yaparken, annesinin rahatsızlanması üzerine Türkiye’ye döndü.
TEMA Vakfı, Tarih Vakfı, Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd), Sınır Tanımayan Doktorlar’in da aralarında yer aldığı hak örgütlerinde insan haklarıyla ilgili raporlar yazma, projeler yürütme, strateji ve program geliştirme imkanı buldu.
Sivil Toplum-Kamu İşbirliği (SKIP) projesinde ağ oluşturma uzmanı olarak çalıştı. Bilgi Üniversitesi’nin yürütülen STK Yüksek Lisans Programı’nda proje bütçesi hazırlama dersleri verdi.
2 Mayıs 2016’da Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü oldu.
Ayrıca bir süre serbest çevirmen olarak da çalıştı. Daha önce çevirdiği Küresel Kalkınma ve Piyasa Güçleri adlı eser Yapı Kredi Yayınlarından yayınlandı.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.