sinop-haber Ayder Yaylası nasıl bu hale geldi?

0
455
sinop-haber Ayder Yaylası nasıl bu hale geldi?
sinop-haber Ayder Yaylası nasıl bu hale geldi?
Yeşil Doğa Yapımcısı Güven İslamoğlu, Ayder Yaylası’nın betonlaşma sürecini değerlendirdi. 30 yıl önce Ayder’e çıktığında bambaşka bir yer olduğunu belirten İslamoğlu, “30 yıl önceki Ayder’i getirsek millet ağlar. Biz bunu ve Uzungöl’ü 20 yıl boyunca ekrana taşıdık. O zaman bize ‘Medeniyete karşı mısınız?’ dediler. ‘Medeniyete karşı değiliz. Dedelerimizin yaptığı bu yaylaların benzerini yapalım’ dedik. Bizim getirdiğimiz medeniyet bambaşka bir medeniyet. 20 yıl sonra diyolar ki ‘olmamış bu.’ TOKİ geldi de ne yapacak?” dedi.

Güven İslamoğlu,

‘Konu sadece Ayder ile alakalı değil’

Ayder’de yol yetmedi, alttan ikinci bir yol yapalım dediler. Park yeri yetmedi derken kanalizasyon sistemi. Sonra ‘Biz ne yapıyoruz?’ denildi. Ve şu an o noktadayız. TOKİ bir plan çıkartacak. Yerel mimariyi gösterecek ve nerelere evler yapılması gerektiğini söyleyecek. Otoparkları belirleyecekler. Belki yolu aşağıya taşıyacaklar. Ayder’e otobüs sokmayacaklar. Konu sadece Ayder ile alakalı değil.  O baskı yukarıya doğru gidiyor ve yukarıdaki yaylaları da bozuyor. Biz hep ‘Ayder’de bu olursa yukarılarda neler?’ olacak demiştik. Bu ‘Yeşil Yol’ meselesine de bu yüzden karşıydık. ‘Kaçak yapıları kontrol edemediğimiz için yaylalarda ‘Yeşil Yol’ yapıyoruz’ dediler. Ayder’in önüne otoban geliyor. Gözümüzün önünde Ayder’i kontrol edemediniz, 2 bin metredeki yaylaları nasıl kontrol edeceksiniz?

‘Kurtulması mümkün’

Kurtulması mümkün. Sayın Cumhurbaşkanı çok iyi bir adım attı. Ben kendisinin gücüne inanıyorum. Çünkü o dediği zaman her şey duruyor. O yüzden onun söylediği şeyin hemen arkasında duracaklardır ve çok hızlı bir şekilde Ayder’i şekillendireceklerdir. Aynı şekilde Ayder değil, Ayder kadar yaylalarımız var yukarıda. Daha da güzel yaylalarımız var. O yaylalar da risk altında. Eğer aynı sorunu dağlara doğru taşırsak, dağları da kurtarırsak yeni Ayderler yaratabiliriz. Ayder merkez olur. Çevresindeki o güzel Ayderlerden insanlar yararlanabilir.

‘Otobüs turizmi çok büyük baskı oluşturuyor’

Uzungöl apayrı bir vaka. Ben 15 yıldır Uzungöle gitmiyorum. Çünkü o zamandan beri Uzungöl’ün durumu belliydi. Nedense o zamanki yerel yönetimler bir yerden model alıyorlar ki modeli de Avrupa’dan alsalar anlayacağım. Nerden alıyorlar o modeli de anlamıyorum. Bu hala getirdiler. Otobüs turizmi çok büyük baskı oluşturuyor. Benim istediğim 30 yıl önce gördüğümü çocuklarım da görsün. Eğer Ayder’i, Uzungöl’ü 30 yıl önce benim gördüğüm hale getireceklerse muhteşem olur. Benim çocuğum da görür, sizin çocuğunuz da görür. Sürdürülebilir olmak bu demek. Benim gördüğümü sizin de görmeniz.

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.