sinop-haber Bayram tatili ne zaman başlayacak? İşte, 2017 Kurban Bayramı tarihi!

0
368
sinop-haber Bayram tatili ne zaman başlayacak? İşte, 2017 Kurban Bayramı tarihi!
sinop-haber Bayram tatili ne zaman başlayacak? İşte, 2017 Kurban Bayramı tarihi!
Kurban Bayramı 2017 yılında tatil süresi için farklı görüş ortaya koyan turizmciler ile ihracatçıları ikiye böldü. Öte yandan Bakanlar Kurulu’nun 28 ve 29 Ağustos tarihlerini “idari izinli” saymasının ardından tatil süresi kamu çalışanları için 10 güne çıkarılmıştı. Peki, Kurban Bayramı tarihi 2017 yılında ne zaman başlayacak ve bayram tatilinden kimler kaç gün faydalanabilecek?

Kurban Bayramı tarihi 2017 yılı içerisinde kamu çalışanları için yıllık izinler dışındaki en uzun tatili beraberinde getirdi. Bakanlar Kurulu’ndan çıkan son karar ile  28-29 Ağustos tarihleri kamu çalışanlarına “idari izinli” sayıldı. Antalya, Bodrum, Muğla ve çevresindeki işletmelerde artan rezervasyon oranları ise işletmecileri sevindirdi. İşte, tatil ile ilgili tüm süreç ve merak edilen soruların yanıtları…

İlk açıklama Numan Kurtulmuş’tan gelmişti: “Ümit vermek doğru olmaz!”

Bayram için ayrılan tatil süresinin 30 Ağustos ve hafta başı ile birleştirilmesine yönelik ilk açıklama hükümet adına Numan Kurtulmuş’tan gelmişti. Basın mensuplarının sorularına yönelik “Henüz belli değil, belli olmadan ümit vermek doğru olmaz” diyen Kurtulmuş, değerlendirme ile ilgili açık kapı bırakmıştı.

İkinci açıklama Nihat Zeybekçi’den: “Çalışmaya ihtiyacımız var”

10 günlük süreyi fazla bulan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, “Tatilden çok çalışmaya ihtiyacımız var” diyerek tatil planı yapan yerli turiste ve turizmcilere kötü haberi vermişti.  Zeybekçi’ye katılan ihracatçılar da çalışarak tatilden daha fazla gelir sağlayabileceklerini belirtmişti.

En olumlu açıklama Erdoğan’dan: “İsabetli Olur”

Tatilcilerin ve turizmcilerin merakla beklediği değerlendirme öncesi ilk olumlu açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelmiş, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan “Turizm açısından isabetli olur” ifadelerini kullanmıştı.

Başkakan Binali Yıldırım: “Karar Bakanlar Kurulu’ndan çıkacak”

Tatil ile ilgili son açıklamayı yapan Başbakan Binali Yıldırım ise 15 Ağustos Salı günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu’nu işaret etmiş ve burada yapılacak değerlendirmenin ardından sürenin kesinleşeceğini açıklamıştı.

Tatil 10 gün olacak mı?

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın Çarşamba gününe denk gelmesi ve 31 Ağustos Perşembe gününün yarım gün olarak kabul edilmesiyle birlikte tartışmalar ortaya atılmaya başlandı. 1,2,3 ve 4 Eylül’ün bayram nedeniyle tatil ilan edilmesinin ardından 31 Ağustos Perşembe’nin tam gün 28 ve 29 Ağustos’un da resmi tatil ilan edilmesini isteyen kişiler 10 gün tartışmasını başlatmıştı. Bakanlar Kurulu’ndan çıkacak olası 10 gün açıklaması halinde 26 Ağustos Cumartesi günü başlayacak olan tatil, 4 Eylül Pazartesi günü sona erecek.


 

İşte, gün gün 2017 Kurban Bayramı tarihi

Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 yılı için Dini Takvim oluşturdu. Türkiye’de tatilgünlerini ayarlayanlar, bayramın ne zaman ve Eylül ayının kaçında başladığını merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı takvime göre;

31 Ağustos 2017 – Kurban Bayramı Arifesi 
1 Eylül 2017  – Kurban Bayramı 1. gün 
2 Eylül 2017- Kurban Bayramı 2. gün 
3 Eylül 2017 – Kurban Bayramı 3. gün 
4 Eylül 2017- Kurban Bayramı 4. Gün

Bayram nedeniyle maaşlar erken ödenecek mi?

Maaşlerın erken ödenmesine ilişkin açıklama yapan Bozdağ, şöyle konuştu: “Emekli Sandığı kapsamında emekli dul ve yetim aylığı alanlar, şehitlerimizin yakınları ve gazilerimiz dahil olmak üzere aylık ödeme günleri 1-5 Eylül tarihleri arasına denk gelmesi nedeniyle emekli maaşlarının ödenmesinin bayram öncesine çekilmesi de kararlaştırılmıştır. Bu çerçevede, 1-2 ve 3 Eylül tarihlerinde maaşlarını alacak olan emekli sandığı emekli dul ve yetimleri ile şehit yakınları ve gazilerimiz, 28 Ağustos 2017 tarihinde, 4 ve 5 Eylül 2017 tarihinde maaşlarını alacak olanlar da 29 Ağustos 2017 tarihinde maaşlarını alabilecektir.”

TÜROFED 500 bin ziyaretçi bekliyor

Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 10 günlük Kurban Bayramı tatilinin turizmciler tarafından memnuniyetle karşılandığını belirterek, kıyı bölgelerinde yaklaşık 500 bini bulan iç pazar hareketliliği beklediklerini kaydetti. Hükümete teşekkür eden Ayık, “Çok olumlu bir karar çıktı ve turizme büyük katkısı olmasını bekliyoruz. Sezonu kapatmadan yılın en uzun tatili olacak. Tüm vatandaşlarımızı bu fırsatı değerlendirecek. Farklı alternatiflerle tatil planlamalarını rahat şekilde tapacaklar. Aynı zamanda dini vecibelerini yerine getirmeleri için zamanları olacak. Turistik tesislerde 500 bin civarında iç Pazar müşterisinin konaklamasını bekliyoruz. Toplamdaki turizm hareketi milyonları bulacak. Tüm şehirlerden karşılıklı seyahat olacak. Türkiye’nin her yerinde bayram tatili süresince ciddi hareketlilik yaşanacak” diye konuştu. Ayık, kıyı bölgelerindeki tesislerde doluluk oranının yüzde 100’ü bulduğunu söyledi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.