sinop-haber Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abbas ile basın toplantısı düzenledi

0
384
sinop-haber Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abbas ile basın toplantısı düzenledi
sinop-haber Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abbas ile basın toplantısı düzenledi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ortak basın toplantısında konuştu.

Filistin -İsrail gerilimine ilişkin Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “Müslümanların ortak hassasiyetini ve beklentilerini dile getiren bir açıklama yaptık. Her platformda tepkimizi güçlü bir şekilde ortaya koyduk. Hem Filistinli kardeşlerimizin kararlı mücadeleleri hem de İsrail’in aklı selime dönmesi ile kriz atlatılmış oldu. Başkan Abbas ile bugün ki görüşmemizde Kudüs ve Harem-i Şerif’in kutsiyetinin korunması noktasındaki hassasiyetimizi ele aldık.  

1967 sınırları dahilinde başkenti doğu kudüs olan bağımsız ve egemen bir filistin devleti

Bir kez daha şu noktayı vurgulamakta fayda var; 4 asır boyunca Kudüs’e ve Mescid-i Aksa’ya hizmet etme şerefine nail olmuş bir ülke olarak bu mukaddes şehrin asla çatışma kan ve gözyaşı ile gündeme gelmesini istemiyoruz. Bölgede kalıcı barış ve huzurun yolu bellidir. Bu yol 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin vücut bulmasıdır. İki devletli çözü aynı zamanda uluslararası toplumun Filistin halkına karşı tarihi bir hükümlülüğüdür.   

Barışın anahtarının filistinlilerin hak ve hukukunun korunmasından geçtiğinin bilinmesi gerekiyor

Soruna çözüm bulunması İsrail’in de hayrınadır. Son hadiselerde de gördüğümüz gibi, gerilimi tırmandırmanın hiç kimseye bir faydası yoktur. Türkiye olarak her zaman barış sürecini canlandırmaya yönelik çabalara destek verdik vermeye de hazırız. Barışın anahtarının Filistinlilerin hak ve hukukunun korunmasından geçtiğinin bilinmesi gerekiyor. Filistinli kardeşlerimiz, bu sorunun çözümü için daima olağanüstü çaba gösterdiler. Gayretlerinin karşılığını yeterince alamadılar. Filistinli kardeşlerimize ait topraklarda İsrail’in yasa dışı yerleşim faaliyetlerini arttırarak sürdürmesi bunun müşahhas örteneğidir.  

İsrail yönetiminin 2 devletli çözüm ihtimalinin altını oyan bu işgal teşebbüslerine son vermesi gerekiyor

İsrail yönetiminin 2 devletli çözüm ihtimalinin altını oyan bu işgal teşebbüslerine artık bir son vermesi gerekiyor. Filistin bağlamında öne çıkan bir diğer husus, Filistinli kardeşlerimiz arasında vahdet, birlik ve beraberliğin sağlanmasıdır. Tüm Filistinli kardeşlerimize, İslam Zirvesi dönem başkanı olarak da aynı arzumuzu, beklentimizi ifade ediyoruz.  Başkan Abbas ile mevcut durumu ve atılabilecek adımları da ele aldık. Türkiye olarak önümüzdeki dönemde de bu husus üzerine eğilmeye ve temaslarımızı yoğunlaştırmaya gayret edeceğiz.”  

“10 bin tonluk üçüncü bir insani yardım sevkiyatımız gazzeli kardeşlerimize ulaştırdı” 

Türkiye’nin, Filistin’e yaptığı, yapacağı yardımlara değinen Erdoğan şu ifadeleri kullandı:  “Kendi evlatlarımız gibi Filistin’deki çocukların da bayram sevincini doyasıya yaşaması, hissetmesidir. Bunun için elimizdeki tüm imkanları seferber ediyoruz. Son olarak 10 bin tonluk üçüncü bir insani yardım sevkiyatımız Gazzeli kardeşlerimize ulaştırdı.  

Filistin hükümetine 10 milyon dolarlık hibenin transferini inşallah önümüzdeki günlerde yapacağız

Filistin hükümetine acil ihtiyaçlarında kullanılmak üzere 10 milyon dolarlık hibenin transferini inşallah önümüzdeki günlerde yapacağız.”  

“Ekim ayından itibaren filistinli kardeşlerimizi de elektronik vize uygulamamıza dahil edeceğiz” 

Erdoğan, Filistinlilerin Ekim ayından itibaren elektronik vize uygulamasına dahil edileceğini belirterek, “Ekim ayından itibaren Filistinli kardeşlerimizi de elektronik vize uygulamamıza dahil edeceğiz. Bu şekilde ülkemize gelip gidişlerini biraz daha rahatlatmış olacağız” dedi. 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.