sinop-haber Daha önce böylesi görülmedi: Balıkçının oltasına dev çipura takıldı

0
280
sinop-haber Daha önce böylesi görülmedi: Balıkçının oltasına dev çipura takıldı
sinop-haber Daha önce böylesi görülmedi: Balıkçının oltasına dev çipura takıldı
Samsun’da daha önce hiç görülmemiş büyüklükte bir çipura balığı amatör bir balıkçının oltasına takıldı.

Yakakent ilçesi yakınlarında oltayla balık tutan Levent Canaltan, 60 santimetre boyunda ve 2 kilogram ağırlığında çipura yakaladı. Canaltan oltasına takılan dev boyuttaki çipurayı güçlükle çektiğini anlattı.

Canatan arkadaşları ile yıllardır amatör balık avladıklarını, daha önce bu boyutta çipura balığı görmediğini belirterek, “Bu kadar büyük boyutta bir çipura balığına daha önce rastlamadık. Bu balığın Karadeniz’e uyum sağladığını ve uygun yaşam alanı bulduğunu düşünüyoruz. Gerçekten her amatör balıkçının hayal ettiği bir balık. Bundan sonra da bu boyutta çipura balığının tutulabileceğinin sinyallerini aldık” dedi.

Balık tutma yöntemi ile ilgili de bilgi veren Levent Canatan, 60 santimetrelik çipurayı sportif balıkçılıkta yeni bir yöntem olan LRF denilen Japonların geliştirdiği silikon yemlerle yakaladığını söyledi.

Amatör balıkçılardan Tahsin Erbay, çipuranın kültür balıkçılık tesislerindeki kafeslerden kaçarak ortama uyum sağlayarak Karadeniz’de üremeye başladığını ve büyük boyutlara ulaştığını tahmin ettiklerini ifade etti.

Çipuranın bu boyuta ulaşmasında nasıl bir alan oluşturduğu ve nereden geldiği konusunda kesin bir bilgi sahibi olunmadığı kaydedildi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.