sinop-haber Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Arakan çağrısı: Siz kapılarınızı açın, masrafları karşılarız

0
366
sinop-haber Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Arakan çağrısı: Siz kapılarınızı açın, masrafları karşılarız
sinop-haber Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Arakan çağrısı: Siz kapılarınızı açın, masrafları karşılarız
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Antalya’da düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı.Buradaki programda konuşan Çavuşoğlu Arakan için köklü bir çözüm bulunacağını söyleyerek, “Bir zirve yapacağız New York’ta, genel kurul zamanında. Diğer ilgili bazı ülkelerin liderlerini bir araya getirerek Genel Sekreter ile beraber” dedi. Çavuşoğlu Bangladeş ile yaptıkları görüşmede “Kapılarınızı açın, ne kadar masrafınız varsa biz karşılayacağız” dediklerini dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel,

Sadece iyi niyetli olmak yetmez

Programda konuşan Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan

Myanmar’ın Arakan eyaletinde zulüm altında olan Müslümanlara Türkiye’den daha duyarlı yaklaşan bir ülke olmadığını anlatan Çavuşoğlu, “Biz sadece İslam İşbirliği Teşkilatı’nın zirve başkanı olduğumuz için değil, bizim de yüreğimiz yandığı için Arakanlı kardeşlerimizin yanında oluyoruz.” dedi.

‘Erdoğan ve Annan görüştü’

Arakan’daki zulmün bitmesi için çalıştıklarını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün çok sayıda Cumhurbaşkanı ile konuyu konuştuğunu, kendisinin de bugün BM Arakan Danışma Komisyonu Başkanı Kofi Annan ile görüştüğünü aktaran Çavuşoğlu, Arakan sorununu kökten çözmeleri gerektiğini bildirdi.

Çavuşoğlu, Arakan’a yardımlar gönderdiklerine işaret ederek, “Bugüne kadar yaptığımız yardımın miktarı 70 milyon doları aştı. Bu işe köklü bir çözüm bulacağız. Bir zirve yapacağız New York’ta, genel kurul zamanında. Diğer ilgili bazı ülkelerin liderlerini bir araya getirerek Genel Sekreter ile beraber. Sayın Cumhurbaşkanımızın inisiyatifi bu…” dedi.

‘Kapılarınızı açın, masrafları karşılayacağız’

Öte yandan Habertürk gazetesinde yer alan habere göre Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Bangladeş ile yaptıkları görüşmede “Kapılarınızı açın, ne kadar masrafınız varsa biz karşılayacağız.” dediklerini dile getirerek, şunları söyledi:

“Arakanlı kardeşlerimize her türlü desteği veriyoruz. İnşallah bu sorunun kesin çözümü için adımlar atıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız gece gündüz çaba sarf ediyor. Dün akşam da Endonezya ve Malezya Cumhurbaşkanları ile görüştü. BM Genel Sekreteri ile görüştü. Onun talimatları ile saat 16.00 gibi eski BM Genel Sekreteri, şimdi özel temsilci Kofi Annan ile bir telefon görüşmesi yapacağım. İslam İşbirliği Teşkilatını da hareketlendirdik. Bu yıl Arakan’la ilgili bir zirve yapacağız. Bu soruna kesin bir çözüm bulmamız lazım.”

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.