sinop-haber e-Okul VBS MEB: TEOG 2. nakil lise başvurusu nasıl yapılır? (2017 boş kontenjan listesi)

0
441
sinop-haber e-Okul VBS MEB: TEOG 2. nakil lise başvurusu nasıl yapılır? (2017 boş kontenjan listesi)
sinop-haber e-Okul VBS MEB: TEOG 2. nakil lise başvurusu nasıl yapılır? (2017 boş kontenjan listesi)
e-Okul VBS MEB üzerinden TEOG 2.nakil lise başvuruları başladı, MEB 2017 boş kontenjan listesini kendi sitesinden paylaştı. 21 Ağustos 2017 tarihinde başlayan ikinci nakil başvurusu ne zaman sona eriyor? Milli Eğitim Bakanlığı, resmi web sitesinde yayınladığı kılavuz üzerinden başvuruların yapılacağını açıkladı. Lise başvuruları yaparken dikkat edilmesi gerekiyor? Öte yandan TEOG 1. nakil sonuçları 21 Ağustos’ta açıklandı. Ortaöğretim kurumuna yerleşen öğrenciler “lise kayıt işlemleri”ni nasıl yapacaklar?

21 Ağusto 2017 tarihinde birinci nakil sonuçları açıklandıktan hemen sonra Milli Eğitim Bakanlığı, ikinci nakil başvurularının başladığını ilan etti. Başvurular tercih listesi üzerinden yapılacak. Başvuru yaparken velilerin en çok sorduğu “açık kontenjan”a dair Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz önemli açıklamalarda bulundu. 

Kontenjan listesini görmek için tıklayınız

Nakil başvurusu yapmak için tıklayınız

Kayıt işlemleri nasıl olacak?

Bakanlık yayımladığı kılavuzda kayıt işlemlerinin nasıl yapılacağını açıkladı. Buna göre;

Ortaöğretimi kurumlarına atanan öğrenci kayıt işlemleri yerleştirme işlemleri ve esaslarına göre sistem üzerinden otomatik olarak yapılacaktır. Pansiyonlu okulları kazanarak kayıtlarını yaptıran ve yatılı olarak öğrenim görmek isteyen öğrencilerden yatılı okuma şartlarını taşıyanlara, cinsiyetine uygun pansiyon bulunması hâlinde, yatılılık kontenjanı çerçevesinde Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği hükümleri gereğince yatılı olarak öğrenim görme imkânı sağlanır. Mesleki eğitim merkezlerine yerleştirilen öğrenciler çıraklık eğitimine başlayacakları iş yerleri ile yerleştirildikleri tarihten itibaren en geç 2 ay içinde sözleşme imzalayacaklardır.

Bakanlık sözleşme üzerinden uyarıyor

Sözleşme imzalamayanların kayıtları silinerek açık öğretim kurumlarına yönlendirilecektir. Pansiyonlarda paralı yatılı kalmak isteyen öğrenciler ise kontenjanlar ölçüsünde paralı yatılı kalabileceklerdir. Açık Ortaöğretim Kurumlarına yerleştirilen öğrenciler, kesin kayıtlarını yaptırmak üzere 15 Eylül 2017 tarihi mesai bitimine kadar Açık Ortaöğretim Kurumları irtibat bürolarına başvurmaları gerekmektedir.

Nakil başvurusuna devam eden veliler için “Açık kontenjan” konusunda önemli açıklama geldi

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.