sinop-haber Hasankeyf’te patlayıcı ile yıkımı sürüyor 

0
430
sinop-haber Hasankeyf'te patlayıcı ile yıkımı sürüyor 
sinop-haber Hasankeyf'te patlayıcı ile yıkımı sürüyor 
Batman’ın tarihi Hasankeyf ilçesinde Kale vadi ve kanyonunda, insan ve canlı hayatı için risk taşıdığı gerekçesiyle ekolojik olduğu belirtilen patlayıcılarla kayaların yıkımı sürüyor. Kayaların yıkımı ardından vadideki mağaralara dolgu yapılacağı belirtilirken, Diyarbakır ve Batman Baroları yıkım ile ilgili gözlem ve tespitlerde bulunmak üzere Hasankeyf’te incelemelerde bulundu. 

Ilısu Barajı suyu altında kalacak Hasankeyf İlçesi’nde kalenin güçlendirme çalışmaları sürüyor. Riskli olduğu gerekçesiyle iple erişim teknikerleri tarafından, hedef bölge dışında zarar vermeyen ekolojik patlayıcılarla kayaların yıkımı sürüyor. Kayaların inidirilmesiyle oluşan toz ve duman, ilçe sakirlerini önemli oranda etkilerken, esnaf kalede yapılan yıkımdan kendileri ve turistlerin etkilendiğini söyledi. Esnaf Ömer Güzel, Hasankeyf’te son günlerde ilçenin en büyük sıkıntısının Ilısu Barajı’nın bitme aşamasına gelmesiyle kale bölgesindeki yamaç ve vadilerinde yapılan yıkım çalışması olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Tehlike arz ettiği belirtilen kayaların düşürülmesiyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Kayaların düşürülme biçimi özelikle vatandaşı çok rahatsız ediyor. Büyük bir ses ve gürültü oluşuyor. Ayrıca ilçeyi tamamıyla toz- duman altında bırakıyor. Bizler esnaf olarak veya patlamaya yerine yakın ailelerin bu patlamalardan etkinediği özelikle de bizler geceleri ilçe olarak damda tahtalarda uyuyoruz. Sabah kalktığımız yataklarımız toz duman altında kalıyor. Daha sonra kayalar böyle düşürülmüyordu. Küçük parçaları yıkarak toz duman kaldırmadan yıkıldı. Ama bu yıl çok sesli düşürüldüğünden dolayı hem bizi tedirgin ve rahatsız ediyor. Bu çalışmalar yapılırken Hasankeyfli  vatandaşları da düşünülmesi gerekir.Patlama seslerinden dolayı hassas olan mağaralar etkileniyor.”

Diyarbakır ve Batman Barosu’ndan bir heyet Hasankeyf’teki yıkım ile ilgili gözlem ve tespitlerde bulunmak üzere ilçeye gitti. Esnaf ile görüşen heyet adına daha sonra Diyarbakır Baro başkanı Özmen açıklama yaptı. Özmen, yıkımdan ilçe halkının ve esnafların rahatsız olduğunu ve tarihin böyle tahrip edilmesinin kabul edilemez olduğunu ve buna şiddetle karşı çıktıklarını söyledi. 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.