sinop-haber İstanbul’daki afet toplanma alanlarında binalar yükseldi

0
361
sinop-haber İstanbul'daki afet toplanma alanlarında binalar yükseldi
sinop-haber İstanbul'daki afet toplanma alanlarında binalar yükseldi
17 Ağustos’un yıldönümünde, gözler deprem bekleyen İstanbul’daki afet toplanma merkezlerindeydi. Başlangıçta 470 olan o merkezlerin sayısı her geçen gün azaldı, çadır kurulması için hazırlanan alanlarda binalar yükseldi. Eldeki son alanlardan biri de Üsküdar’ın Ünalan mahallesinde. Ve mahalleli elindeki alanı kurtarmak için var gücüyle çabalıyor. CNN TÜRK Muhabiri Göksel Göksu ve kameraman Hilmi Yaşa’nın haberi

1999 depreminin ardından deprem bekleyen İstanbul’da 470 nokta afet toplanma alanı olarak belirlenmişti, o sayı yıllar içinde giderek beşte 70’e kadar indi ve gün geçtikçe azalmaya devam ediyor. Yok olmaya yüz tutan o afet toplanma alanlarından biri de Ünalan mahallesinde.

Ağaçların söküldüğü,iş makinalarının hummalı bir çalışma içinde olduğu bu alan, afet toplanma merkeziydi. Daha önceleri bu dev alanın hazineye ait olan bölümü planlarda spor salonu sonrasında ise sosyal tesis alanına dönüştü. Zamanla alana girilen kapılardan bazıları iptal edildi, içindeki çocuk parkları ise kapatıldı. Sosyal tesis alanı planı değişerek inşaat çalışmalarına başlandı.

Değişikliğe mahalleli ve mahallenin muhtarı da itiraz ediyor

Ünalan Mahalle Muhtarı Mezengül Şimşek, “Düşünün bugün 17 Ağustos 1900 yani çok üzüntülü bir gün, İstanbul’da deprem bekleniyor ve bizim deprem toplanma alanımız başka bir şekle dönüştürülüyor. Kültürel alana dönüştürülmüş kültürel alanın içine yurt yapılabilir ama yeşili yok ederek yurt ya da başka bir tesis yapmamalısınız” şeklinde konuştu.

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.