sinop-haber Kışladaki ‘fesli cübbeli’ acemi ere soruşturma açıldı

0
515
sinop-haber Kışladaki 'fesli cübbeli' acemi ere soruşturma açıldı
sinop-haber Kışladaki 'fesli cübbeli' acemi ere soruşturma açıldı
Isparta’daki General İhsan Alper Kışlası’nda bir acemi erin çarşı iznine çıkarken giydiği fes, cübbe ve şalvarlı kıyafetine soruşturma açıldı. Acemi er için tutulan tutanakta askerin “İsmailağa cemaatine mensubum, medrese eğitimi aldığım için bu kıyafeti giyiyorum” dediği yer aldı.

Isparta’da acemi er F.T.’nin çarşı iznine çıkarken giydiği kıyafet soruşturma konusu oldu.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre olay General İhsan Alper Kışlası’nda geçen cumartesi yaşandı. Nöbetçi subay Yarbay G. A. ile iki askeri personelin imzasını taşıyan tutanağa, yaşananlar şöyle yansıdı:

‘Medrese eğitimi alıyorum’

“Er F.T.’nin başında fes, üzerinde bol bir gömlek, cübbe ve şalvar bulunuyordu. Yarbay A., er T.’ye kıyafeti sordu. Er. T., İsmailağa Cemaati mensubu olduğunu, medrese eğitimi aldığı için giydiğini söyledi. Yarbay A., kışla içinde giydiği kıyafetin, kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı olduğunu söyledi. Er. T. kıyafet özgürlüğü olduğunu belirterek giyinme hakkı olduğunu söyledi.”

Yarbay A.’nın emriyle Astsubay M. U., er T.’ye üstündeki kıyafetle çarşıya çıkamayacağını söyleyince “Başka kıyafet ayarlayamam” diyen T. üstünü değiştirerek bölük faaliyetlerine katıldı. Konuyla ilgili disiplin soruşturması açıldı. Tutanakta er T. için “Cumhuriyet’in temel değerlerine bağlı olmayan tutum sergilemiştir” denildi. Astsubay M. U. da T.’nin kıyafetine göz yummakla suçlandı. M. U. ifadesinde “Üzerinde siyasi veya bölücü herhangi bir simge görmediğim için işlem yapmadım” dedi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.