sinop-haber KKTC’de Türkiye karikatürü krizi

0
393
sinop-haber KKTC’de Türkiye karikatürü krizi
sinop-haber KKTC’de Türkiye karikatürü krizi
KKTC’de yayımlanan Kıbrıs gazetesinde 6 Mayıs’ta yayımlanan ve daha sonra sosyal medyada da paylaşılan bir karikatür tepkilere neden oldu. Türkiye’den Kıbrıs’a gelenlerin bir çıkarma gemisinde elleri, silah, sopa ve bıçaklı şekilde tasvir edilmesi, sosyal medyada da ilgi görüp yoğun olarak paylaşılınca gazeteye, “Türkiye düşmanlığı” suçlamaları yöneltildi. Gazeteden yapılan açıklamada ise, kendi kurumlarında da çok sayıda Türkiyelinin çalıştığı vurgulanarak, “Türkiye düşmanlığı yapsaydık böylesi bir mesleki riski almazdık” denildi.

Yayınlanan karikatür ile ilgili olarak Kıbrıs Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay yazılı açıklamada bulundu. Baturay açıklamasında, Kıbrıs Medya Grubu ve sahibi Asil Nadir’in en büyük hassasiyetlerinden birinin

Kıbrıs Medya Grubu’nun bugüne kadar hiçbir zaman Türkiye düşmanlığı yapmadığına dikkat çeken Baturay, “Bir karikatürün yayınlanmasının üzerinden 3 aydan fazla bir süre geçtikten sonra bunu bahane ederek Kıbrıs Medya Grubunu ırkçı ve Türkiye düşmanı ilan etmek büyük haksızlıktır” dedi.

Söz konusu karikatürün yayınlandığı tarihte Kıbrıs Medya Grubu’nda rahatsızlığa neden olduğunu ve konunun masaya yatırıldığını, o dönemde alınması gereken tedbirlerin alındığını anlatan Baturay, “Karikatüristler sanatçıdır, karikatürler de sanat eseridir ve farklı bakış açıları vardır. Dolayısıyla bunun üzerinden politika yapmak doğru değildir. Kıbrıs Medya Grubu’nda çalışanların yarısının Türkiye kökenli olduğunu ve önemli noktalarda görev yaptıklarını da hatırlatmak isterim. Kıbrıs Medya Grubu Türkiye düşmanı olsaydı böyle bir yapılanmaya gider miydi diye de sormak isterim” ifadelerini kullandı.

Ali Baturay, Kıbrıs Gazetesi’nin Türkiye’deki referandumda kapağını Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’ye ayırarak reklam olarak kullandığını da anımsattı ve “Türkiye düşmanlığı yapsaydık böylesi bir mesleki riski almazdık” dedi.

Eylemin bir hak olduğunu kaydeden Ali Baturay, “Ancak suçlamaları kabul etmemiz mümkün değil” diyerek açıklamasını tamamladı.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.