sinop-haber KYK kredi başvuruları ne zaman başlıyor? Yurt sonuçları ne zaman açıklanacak?

0
510
sinop-haber KYK kredi başvuruları ne zaman başlıyor? Yurt sonuçları ne zaman açıklanacak?
sinop-haber KYK kredi başvuruları ne zaman başlıyor? Yurt sonuçları ne zaman açıklanacak?
KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak sorusu merak konusu olurken, KYK yurt sonuçları ne zaman açıklanacak? 14 Ağustos’ta başlayan yurt başvuruları 20 Ağustos’ta sona erdi. Başvurular internet üzerinden yapılırken, sonuçlar iki sitede açıklanacak: e-Devlet ve yurtkur sitesinde. Öte yandan bursa dair başvurular beklenirken, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç kurumun vereceği bursa dair önemli açıklamalarda bulundu.

Üniversiteyi kazanan öğrenciler, yurt başvurularını yaptı, gözler Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olan Yurtkur sitesine çevrildi. 20 Ağustos’ta biten başvuruların ardından sonuçların ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu. Öğrendiler kredi ve burs başvurularının başlamasını beklerken Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’tan önemli açıklama geldi.

Saraç’tan burs açıklaması

YÖK Başkanı Saraç “Bu senede ülkemizin bilim hayatı için önemli iki burs programını da başlatmak istiyoruz” açıklamasında bulundu. Saraç, iki programda okuyan öğrencilere burs verileceğini söyledi. Saraç “Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği ve Maden Mühendisliği programlarına yerleşen ilk 3 öğrenciye burs verilecek” açıklamasında bulundu. Diğer program ise “Temel Bilimler” üzerine oldu. Saraç “Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji programlarına ilk üç sırada yerleşen bütün öğrencilere burs verme kararı alınmıştır” dedi.

2017-2018 Burs miktarı ne kadar?

YÖK’ün açıklamasına göre miktar 625 lira olarak belirlendi. 625 lira 12 ay ödenecek ve YÖK başka yerden alınan bursa karışmayacak.

Yurt başvuru sonuçları ne zaman açıklanıyor?

Kurum sonuçların açıklanacağı tarih konusunda net bir açıklaması yok. Geçen seneler baz alındığında sonuçlar en erken 15 gün en geç 45 gün içerisinde açıklanıyor.

Sorular ve cevaplar

Üniversite öğrencisi geçen sene yurtta kaldıktan sonra bu sene yurt için başvuru hakkına sahip olur mu sorusuna kurum “evet” açıklamasında bulundu. Fazladan ücret ödeme gibi durum söz konusu değildir.

İlk kayıt ücretine dair önemli bilgiler

İlk kayıt ücreti üzerinden bilgi veren kurum şu açıklamayı yapıyor: İlk defa yurda yerleştirilen öğrencilerin ödemesi gereken ücrete ilk kayıt ücreti denir. Bu ücretin içerisinde gün bazında yatak ücreti, güvence bedeli ücreti ve yurt kimlik ücreti bulunmaktadır. Bu ücret öğrencinin yerleştirildiği yurda ve yerleştirme tarihine göre farklılık gösterir. Sabit bir tutar değildir. İlgili banka ATM’lerinde, kyk.ziraatbank.com.tr internet adresinde yer alan e-ödeme ekranında tutar otomatik olarak gözükmektedir.

Kurum uyarıyor… İlk kayıt ücreti ödendikten sonra e-Devlet’in içerisinde yer alan YURT KAYIT İŞLEMELRİ içerisinde “taahhütname onayı”nın yapılması gerekiyor. Onay yapılmadığı takdirde başvuru geçersiz oluyor.

Yatırılan para tekrardan geri alınıyor mu?

Kurumun resmi web sitesindeki açıklamaya göre: Yerleştirmenizin yapıldığı yurt müdürlüğü ile görüşünüz. Size ait IBAN numarasının yer aldığı kayıt sildirme dilekçenizi yurt müdürlüğünüze ulaştırınız. Kayıt sildirdiğiniz tarihten sonraki yurt ücreti tarafınıza iade edilir.

Akademik takvime göre kabul edilen öğrenciler yurda giriş yapması zorunlu mu sorusuna kurum “evet” açıklamasında bulunuyor.

Yurtta kazanmayı hak eden öğrenci, sonradan yurtta kalmayı istemediği takdirde prosedür nasıl işleyecek?

Başvuru yapan öğrenci, ücret ödemediği taktirde kurum tarafından yerleştirme durumu iptal edilecek.

Başvuru sonuçlarının ardından ismi “yedek sırada” çıkan öğrenci ne yapması gerekiyor?

Açıklama: Kurumca belirlenen tarihlerde yedek alım sonuçları açıklanır. Bu sonuçları kyk.gsb.gov.tr internet adresinden takip edilmesi gerekiyor.

Burs başvuruları ne zaman başlıyor?

Kurum, başvuruları en yakın zamanda başlatacak. Başvuru tarihlerine üzerine kurum bilgi vermedi.

Önemli bilgi: Burs ve kredi başvuruları ayrı ayrı yapılmaktadır. Yurtkur “Burs/kredi başvuruları elektronik ortamda aynı başvuru sayfası üzerinden alınmaktadır(Ayrı ayrı bir müracaat yoktur).” açıklamasında bulundu.

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.