sinop-haber Mahkuma disiplin affı: 10 bin hükümlü açık cezaevine çıkacak

0
524
sinop-haber Mahkuma disiplin affı: 10 bin hükümlü açık cezaevine çıkacak
sinop-haber Mahkuma disiplin affı: 10 bin hükümlü açık cezaevine çıkacak
Yayımlanan son KHK ile 3 bin mahkumun tahliyesi gündeme geldi. 1 Ağustos 2017 öncesine ait disiplin cezalarının kaldırılması, aynı zamanda kapalı cezaevinde bulunan 10 bin mahkumun açık cezaevine geçebilmesini sağlayacak.

694 sayılı yayımlanan son KHK, mahkumların disiplin cezalarına ilişkin önemli düzenlemeler içeriyor. KHK ile mahkumların 1 Ağustos 2017 tarihinden önce aldıkları disiplin cezaları kaldırılıyor. Ve bu disiplin affı 10 bin mahkumun açık cezaevlerine çıkabilmesinin önünü açıyor.

Mahkumların cezaevlerindeki tutum ve davranışları nedeniyle aldıkları disiplin cezaları, hak etmiş olsalar bile açık cezaevine çıkmalarının ya da denetimli serbestlikle tahliye edilmelerini engelleyor. Son KHK ile yapılan düzenlemeye göre, 1 Ağustos 2017 tarihinden önce disiplin cezası almış mahkumlara disiplin affı getirildi. Disiplin affı dolasıyla 10 bin mahkum açık cezaevine çıkma hakkı kazanırken, bunlardan 3 bini de denetimli serbestlikten kapsamında tahliye edilecek.

KHK ile disiplin affından faydalanabilecek mahkumlara da sınırlama getirildi. Buna göre, terör, darbe ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan hükümlü bulunanlar bu düzenlemerden faydalanamayacak.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.