sinop-haber ‘Merve Kavakçı’nın yemini bozuldu mu?’

0
308
sinop-haber 'Merve Kavakçı'nın yemini bozuldu mu?'
sinop-haber 'Merve Kavakçı'nın yemini bozuldu mu?'
Merve Kavakçı geçtiğimiz aylarda Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a TC Büyükelçisi olarak atanmıştı. Hürriyet yazarı Mehmet Y. Yılmaz ise bugün köşesine Kavakçı’nın atanmasını yazdı. Kavakçı’nın aynı zamanda ABD vatandaşı olduğunu söyleyen Yılmaz, ‘ABD vatandaşı olmak için ettiği yemini bozdu mu’ diye sordu.

Mehmet Y. Yılmaz’ın köşesindeki ilgili bölüm:

Merve Kavakçı, izin almadan ABD vatandaşı olduğu gerekçesiyle

Kaçıranlar için, ABD vatandaşlığına alınanların ettiği bu yemini ben de tekrarlıyorum:

“Burada, önünüzde, şimdiye kadar tabiiyetinde bulunduğum her türlü devlet tabiiyetini ve egemenliğini reddettiğime, bundan böyle ABD Anayasası’nı ve yasalarını iç ve dış düşmana karşı savunacağıma, ABD’ye bağlılık ve sadakat göstereceğime, kanunun gerektirdiği hallerde ABD ordusuna hizmet vereceğime yemin ederim, Tanrı yardımcım olsun.”

Kavakçı, Müslüman olduğuna göre bu yeminini bozmasının bir kefareti var, on fakiri doyurmak yahut giydirmek ya da bir köle azat etmek gibi. Bunları yapamıyorsa üç gün oruç tutması gerekiyor.

Bu onun kişisel meselesi, herhalde kefaretini ödemiştir.

Ancak kendisi artık Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi.

Dolayısıyla topluma ve TC Anayasası’na karşı da görevleri var, onların yerine getirildiğini duymadık. Çıkıp “O yemini bozdum ben artık, ABD vatandaşlığından çıktım” dediğini duymadık.

Öte yandan bu bir tür “sabıka” da sayılmalı. ABD’ye vatandaşlık için yalan yere yemin edebildiyse, başka konularda da rahatlıkla yalan söyleyebilir, takiye yapabilir.

Devletimiz, bu memuruna nasıl güvenecek?

Yazının tamamını okumak için tıklayınız

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.