sinop-haber Ordu’da şarbon paniği: Bir mahalle karantina altında

0
389
sinop-haber Ordu'da şarbon paniği: Bir mahalle karantina altında
sinop-haber Ordu'da şarbon paniği: Bir mahalle karantina altında
Ordu’nun Çatalpınar İlçesinde kesilen ineğin etinden yiyerek rahatsızlanan 1 kişi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, 2 kişinin tedavisi ise sürüyor. Ordu Valiliği, Ankara Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilen numunede şarbon hastalığı belirlenmesi üzerine, karantina uygulanmaya başladığını bildirdi.

Ordu’nun Çatalpınar İlçesine bağlı Elmaköy Mahallesinde, geçen 11 Ağustos’ta meydana gelen olayda, T.T.’ye ait olan ineğin kesilmesinin ardından etinden yediği iddia edilen 3 kişi, daha sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilen Nevzat Meşedüzü önceki gece kurtarılamayarak hayatını kaybetti, 2 kişinin de aynı hastanede tedavisinin devam ettiği belirtildi.

Olayın nedenini araştırmak üzere Ankara Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderilen numunede şarbonun pozitif çıktığı Ordu Valiliği’ne bildirildi. Bunun üzerine Valilik tarafından Çatalpınar Elmaköy Mahallesi’nde karantina tedbirleri uygulanmaya başladı.

Ordu Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, halk sağlığı ve hayvan sağlığının korunması amacıyla her türlü tedbirin alındığı, gerekli çalışmaların da ilgili kurumlar tarafından yürütüldüğü belirtilerek şöyle denildi:

“Olayın sebebini araştırmak üzere Ankara Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilen numunede şarbon (+) olduğunun 22.08.2017 tarihinde Valiliğimize bildirilmesi üzerine; Olayın yaşandığı Çatalpınar’ın Elmaköy mahallesinde derhal karantina tedbirleri uygulanmaya başlanmıştır. Oluşturulan aşılama ekipleri ile koruma bölgesi içerisinde bulunan at, eşek, koyun ve keçilerin hastalığa karşı aşılama çalışmalarına başlanmıştır. 10 kilometre yarıçap içerisinde kalan 2 bin 500 hayvanın aşılaması yapılacaktır. Çatalpınar İlçe Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon Kararı ile; hastalık çıkan işletme merkez olmak üzere 10 kilometrelik alana, hayvan giriş çıkışı ile hayvan kesimi 15 günlük karantina süresi boyunca yasaklanmıştır. Ayrıca, bugün İlçe Kaymakamı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürünün katılımı ile bir toplantı düzenlenerek, konu hakkında mahalle muhtarları bilgilendirilmiştir.”

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.