sinop-haber ÖSYM sonuçları: 2017 DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

0
520
sinop-haber ÖSYM sonuçları: 2017 DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?
sinop-haber ÖSYM sonuçları: 2017 DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?
44 gündür önlisans mezunları, 2017 DGS üniversite sınav sonuçlarının yayınlanmasını bekliyorken, DGS’ye dair ÖSYM resmi sayfasında duyuru yaptı. Sınav merkezi önceden sonuçların 29 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacağını duyurmuştu. Kurban Bayramı idari izinden ötürü sonuçları ileri bir tarihe alındı. Öte yandan sınav sonuçlarının ardından eğitim uzmanları tercih yapacak mezunları “Tablo” üzerinden uyarıyor.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), sonuç sayfasında sınav sonuçlarının ne zaman yayınlanacağını açıkladı, sonuçların ardından mezunlara tercih kılavuzunda nelere dikkat edileceğine dair önemli bilgiler verdi. 44 gündür sonuçların açıklanmasını bekleyen mezunlar, sınava 23 Temmuz 2017 tarihinde girdi. Sınavın hemen ardından sınav merkezi, soruları “doküman” sayfasında yayımladı. Sonuçlar “sonuç takvimi”ne göre 29 Ağustos 2017 tarihinde açıklanması beklenirken, sınav merkezinden son dakika duyurusu geldi.

2017 DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, resmi sonuçların açıklanacağı tarihi belirledi. Buna göre sonuçlar 06 Eylül 2017 tarihinde açıklanacak. Duyuruda yayınlanan saat sınava girenlerin dikkatini çekti. Sonuçların açıklanacağını tarihin hemen altında 23:59 yazıyor. Sınav merkezinin önceki sınav ve tercih sonuçları baz alındığında sonuçları o saatte yayınlamıyor, o saate kadar sonuçları açıklıyor. Sonuçların mesai saatinden sonra (17:00) açıklanması bekleniliyor.

ÖSYM sonuç sayfasına gitmek için tıklayınız

2017 dgs sonuçları55as55

2017 DGS tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak?

Sınav merkezi, sınav giriş belgesini yayınlamadan önce duyuru kısmında 2017’ye ait tabloları yayımladı. Tablolar aşağıdaki linkte yer almaktadır.

Tabloları görmek için tıklayınız

Eğitim Uzmanı Nazik Kösegil’den önemli bilgiler ver uyarılar

Eğitim Uzmanı Nazik Kösegil, sınav sonuçlarının ardından sınav merkezinin AİS sayfasında yayınlanacak tercih başvuruları üzerine önemli açıklamalar yaptı. Açıklama videoda yer almaktadır.

Sınav merkezi ‘Tablolarda’ dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı

Sonuçların ardından Tablo 1’den adaylar üniversitenin şartlarını inceleyecek, Tablo 2’de ise tercih yapılacak listeler. Sınav Merkezi Tablo 1 için “Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1’de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı halde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.” açıklamasında bulundu. Tablo 2 için “Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır.” açıklamasını yaptı.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.