sinop-haber ÖSYM tarafından 2017 DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

0
367
sinop-haber ÖSYM tarafından 2017 DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?
sinop-haber ÖSYM tarafından 2017 DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2017 DGS önlisans sınav sonuçları açıklanma tarihi ne zaman? DGS’ye ait sorular 23 Temmuz’daki sınavdan kısa bir süre sonra açıklandı. İki yıllık üniversite mezunları, dört yıllık programlara geçebilmek için sonuçları beklerken, sonuçların ardından tercihler başlayacak. Sınav merkezi tercih konusunda öğrencileri Tablo 1 ve Tablo 2 üzerinden uyarıyor. Geçen senelerde sınavda başarılı olan birçok önlisans mezunu yanlış seçimlerden ötürü dört yıllık programlara giremedi. İşte dikkat edilmesi gereken Tablolar…

Önlisans mezunları 23 Temmuz’da saat 10:00’da Dikey Geçiş Sınavı’na girdi. Sınavdan sonra sınav merkezi, sınavdaki soruları ve cevapları ÖSYM’nin doküman sayfasında paylaştı. 2017 DGS sorularının açıklandığı bölüme gitmek için tıklayınız. Sınava giren birçok önlisans mezunu Türkçe ve Matematikteki “mantık” sorularında zorlandığı görüldü. Türkçedeki paragraf soruların uzun olması, Matematikteki mantık sorularının zor olmasından ötürü birçok aday sosyal medyada sınava dair eleştirilerini paylaştı. Sınavın ardından adaylar sonuçların ne zaman açıklanacağını sorarken, Sınav Merkezi “ÖSYM takvimi” içerisinde sonuçların ne zaman açıklanacağını önceden paylaştı. Sonuçların açıklandıktan kısa bir süre sonra kurum tercihleri almaya başlayacak. Sınav merkezi yayınladığı duyuruda dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANIYOR?

Sınav merkezi, sonuçları 29 Ağustos 2017 tarihinde açıklayacak. Sınav merkezi, sonuçların açıklanacağı tarihi verirken, sonuçların saat kaçta açıklanacağına dair bir açıklama yapmadı. Sınav merkezinin paylaştığı sonuçlara bakıldığında, sonuçlar saat 17:00’den sonra açıklanması bekleniliyor.

Sonuçlar ÖSYM sonuç sayfasında yayımlanırken, sınav giren mezunlar sonuç belgelerinde 3 bilgi görecekler: Testin sayısal ve sözel bölümlerindeki doğru ve yanlış cevap sayıları, önlisans başarı puanı ve yerleştirmede kullanılabilecek puan türlerine uygun puanlar.

TABLO 1 ve TABLO 2 uyarıları

Sonuçların ardından Tablo 1’den adaylar üniversitenin şartlarını inceleyecek, TABLO 2’de ise tercih yapılacak listeler. Sınav Merkezi Tablo 1 için “Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1’de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı halde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.” açıklamasında bulundu. Tablo 2 için “Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır.” açıklamasını yaptı.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.