sinop-haber Son dakika… ÖSYM ek tercih giriş sayfası: 2017 ek yerleştirme başvurusu nasıl yapılır?

0
437
sinop-haber Son dakika... ÖSYM ek tercih giriş sayfası: 2017 ek yerleştirme başvurusu nasıl yapılır?
sinop-haber Son dakika... ÖSYM ek tercih giriş sayfası: 2017 ek yerleştirme başvurusu nasıl yapılır?
2017 ek tercih yerleştirme başvuruları 25 Ağustos’ta başladı. Ek tercih yerleştirme başvurularının nasıl yapılacağını ÖSYM’nin yayımladığı kılavuz içerisinde anlatıldı. Ön lisans ve lisans programlarına başvurular tablo-3 ve tablo-4 üzerinden yapılırken, sınav merkezi her iki tablonun koşul ve açıklamalarını kılavuz içerisinde yayımladı. Sınav merkezi başvuracak olanlar için koşul ve açıklamaları dikkatlice incelemeli ve ona göre başvurmalı uyarısında bulundu.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2017 ek yerleştirme kılavuzu üzerinden önemli bilgiler verdi. Başvuru tarihlerini açıklayan sınav merkezi, kılavuz içerisinde 11 bölüm içerisinde yapılması gerekenleri açıkladı. 11 bölüm: Genel bilgiler, tablo 3 ön lisans programları, tablo 4 lisans programları, her iki tablo için istenilen koşullar, tablo 6a ortaöğretimdeki alanlar ile aynı alanlardaki lisans programları, tablo 6b mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının alanları ile aynı alana ait lisans programları, tablo 6c mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları için ön lisans programları, okul türleri ve kodları, ortaöğretim kurumlarındaki alan kodları bulunuyor. Sınav merkezi, genel bilgi içerisinde önemli uyarılarda bulundu. Başvurular 25 Ağustos 2017 tarihinde başlıyor, 5 Eylül 2017 tarihinde sona eriyor.

Sınav merkezinin yayımladığı genel bilgilerinin hepsini okumak için tıklayınız

Başvuru yapmak için tıklayınız

Sınav merkezinin yayımladığı kılavuz sayfasını görmek için tıklayınız  (Kılavuzun içerisinde tablo-3 ve tablo-4 koşulları muhakkak incelenmeli)

2017 ek yerleştirme ücreti hangi bankalara yatırılacak?

Başvurular için adaylar 15 Türk Lirası ödeyecek. Ödemeler Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Finansbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Halkbank, Türk Ekonomi Bankası’na yapılabilir. Ziraat Bankası’ndan ücret yatırılacak olanlar internet ve mobil üzerinden işlem yapabilir. ATM ve şubelerinden ücret yatırılamıyor. ÖSYM’nin “ödemeler” sayfasından da internet üzerinden ücret yatırılabiliyor. ÖDEMELER SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ. Ücretler en geç 6 Eylül 2017 saat 23:59’a kadar ödenebilir. Ücret ödemeyenlerin işlemleri geçersiz olacaktır.

Başvuru şartları

Adaylar en fazla 24 tercih hakkına sahip olacak. İstedikleri alanlarda tercih yapabilmek hakkına sahiptirler (Tablo-3 ve Tablo-4 koşulları dikkate alınmalı)

Üniversiteyi kazananlar ikinci kez yerleştirme hakkı verilmeyecektir. Sınav merkezinin koşulu, adayın 2017 yılında üniversite kurumlarından birine yerleşememe şartı arıyor.

Kontenjan üzerine sınav merkezi şu açıklamayı yaptı: Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo 4’teki lisans programlarını, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.

Üniversite hayatı

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.