sinop-haber Su baskınlarına karşı tünelli önlem

0
384
sinop-haber Su baskınlarına karşı tünelli önlem
sinop-haber Su baskınlarına karşı tünelli önlem
Antalya’nın Demre ilçesinde Çevreli Mahallesi’nde su baskınlarının önüne geçilmesi amacıyla projelendirilen tünelin yapımına başlandı.

Demre’ye bağlı Çevreli Mahallesi’nde geçen yıllarda yaşanan sel baskınlarının önüne geçebilmek için Devlet Su İşleri (DSİ) 13’üncü Bölge Müdürlüğü tarafından yağmur suyunu denize taşıyacak tünel yapımı kararlaştırıldı. Yapılan ihaleyi 17 milyon 264 bin 721 liraya alan NYB İnşaat firması çalışmalara başladı. 450 günde tamamlanacak tünelin uzunluğu 1530 metre, çapı 5 metre 20 santim olacak. At nalı şeklinde inşa edilecek tünelin 2018 yılının sonunda hizmete girmesi planlanıyor. Tünelin tamamlanmasıyla 3 bin 500 dekar sera, bahçe ve ekilebilir alan sel baskınlarına karşı korunacak. Tünelle Çevreli Mahallesi’nde oluşan sel suları Üçağız Mahallesi’nden denize akıtılacak.

Kaymakamı Murat Uz, “Tünelin tamamlanmasıyla Çevreli Mahallesi’nde daha önce yaşanan sel suları baskınlarının önüne geçilecek. Üreticinin yaşadığı mağduriyet ortadan kalkacak. Tünel inşaatı devam ederken, kısa sürede yağmur suyu tahliye kanallarının da ihalesi yapılacak. Bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na, Antalya milletvekillerimize, Antalya valimize ve DSİ Genel Müdürü ve DSİ Bölge müdürümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.