sinop-haber TÜKETBİR’den kurban fiyatları açıklaması geldi

0
350
sinop-haber TÜKETBİR'den kurban fiyatları açıklaması geldi
sinop-haber TÜKETBİR'den kurban fiyatları açıklaması geldi
Kurbanlık fiyatları 2017 yılı içerisinde geçtiğimiz yıla yakın bir rakamla satışa sunulmaya hazırlanıyor. Bir süre önce İstanbul’a doğru yola çıkan kurbanlıkların ortalama kilogram başı fiyatlarının belli olmasının hemen ardından vakıf ve kurumlardan da bağış bedelleri ile ilgili açıklamalar geldi. Peki, bu yıl vekaleten kurban bağışı yapmak isteyen kişiler hangi kuruma ne kadar ödeyecek?

“Kurban bağış bedelleri” için beklenen açıklama geçtiğimiz günlerde yapılırken önemli vakıf ve kurumlar bağış yapmak isteyen kişilere fiyat listesini sundu. LÖSEV, Kızılay, İHH, Mehmetçik Vakfı ve Diyanet Vakfı gibi kurumlar bağışçılar için hazırladıkları fiyat listeleri bayrama sayılı günler kala kurumların internet adreslerinde yerini aldı. Güvenirlik seviyesini üst düzeye çıkarmak için kesimin yapıldığı anda kaydedilen videonun CD’sini de bağışçılara ileten bazı kurumlar bu hizmetini de devreye soktu. İşte, canlı hayvan üzerinden belirlenen kilo başı fiyatlar…

18 TL’den başlayacak

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı (TÜKETBİR) Bülent Tunç şu an için tedarik konusunda herhangi bir problemin olmadığını duyurdu. Geçtiğimiz yıl satışa sunulan canlı havyanın kilo başı fiyatında bu yıl önemli değişiklikler yaşanmadığının altı çizildi. Önceki sene 17,5-18 TL olarak belirlenen kilo başı fiyatın bu yıl da 18 TL’den başlaması bekleniyor. Faiş fiyat sunan satıcılara fırsatçılık yapılmaması konusunda da uyarılarda bulunan Tunç, tüketicilerin de dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Kurbanlıklar İstanbul yolunda

Türkiye’nin çeşitli illerinden İstanbul’da satılmak üzere yola çıkan kurbanlık hayvanlar saat 00.00’dan itibaren İstanbul’a gelmeye başladı.  Kamyon ve TIR’lara yüklenen kurbanlık hayvanlar Çamlıca Gişesi girişine kurulan Havyan Sevk Kontrol Noktası’na geldi. Hayvan sahipleri ellerindeki evrakları kontrol noktasındaki Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerine gösterdi. Burada kayıt altına alınan kurbanlıklar daha sonra hayvan pazarına doğru yola çıktı.

Kurumlarda yapılan kurbanlık bağış fiyatları ile ilgili açıklamalar ise şöyle;

LÖSEV: 860 TL

Kızılay: Yurt içi 735 Yurt dışı 500 TL

Mehmetçik Vakfı: 890 TL (Kesim CD’si hizmeti mevcut)

Türkiye Diyanet Vakfı: Yurt içi: 850 TL Yurt dışı: 600 TL

İnsani Yardım Vakfı (İHH) 620 TL

Yurt içi ve yurt dışı ücretler farklı

Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, CNN TÜRK’e vekaletli kurban kesimi hakkında bilgi verdi. Kınık “Kurban bereketi yıl boyu sürsün sloganıyla bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. Bu sene Türkiye dahil, 32 ülkede “vekaletli kurban kesimi” gerçekleştireceğiz. Tarım bakanımızla sözleşme yaptık. Maliyetlerimizi düşürdük, organizasyon giderlerimizi azaltmaya çalıştık. Yurt içi kurban fiyatımız geçen sene 740 lira iken, bu sene 735 Türk Lirası olarak belirledik. Yurt dışında ise hisse başı 500 Türk Lirası olarak belirlendi. 2017 senesinde yaklaşık 100 bin hisse kurban için hedefledik. Bu da 2 milyon insana yurt içinde ve yurt dışında ulaşma anlamına geliyor. Kızılay kurban modelimiz var. Modelimiz, Et ve Süt Kurumu ile beraber kesilmiş olan kurbanlar, raf ömrü 1.5 yıl olan 800 gramlık kavurma konservelerine dönüşüyor. Konserveler yıl boyunca, muhtaç olan insanların sofralarını şenlendiriyor. Kurban Bayramı’nın 4 günlük bereketi 365 güne yaymış oluyoruz.

“İnternetten ulaşılabilir”

Vekalet vermek için Kızılay’a en kolay ulaşma yolu internet adresimizdir. Sayfaya gelen, kurban sayfasını internet adresinde görecektir. 4 taksit kredi imkanı ile ödemeler yapılabiliyor.” açıklamasında bulundu.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.