sinop-haber Yargıda ‘hedef süre’ uygulamasının detayları neler?

0
392
sinop-haber Yargıda 'hedef süre' uygulamasının detayları neler?
sinop-haber Yargıda 'hedef süre' uygulamasının detayları neler?
Dava ve soruşturmaların ne zaman biteceğinin önceden bilineceği “hedef süre” uygulaması,1 Eylül’de hayata geçiriliyor. Soruşturma, kovuşturma veya yargılamanın hedef sürede tamamlanması, hakim ve cumhuriyet savcılarının performanslarının değerlendirilmesinde dikkate alınacak.

Adalet Bakanlığınca hazırlanan, dava ve soruşturmaların ne zaman biteceğinin önceden bilineceği “hedef süre” uygulaması, 1 Eylül’de başlayacak. “Soruşturma, Kovuşturma veya Yargılama Hedef Sürelerinin Belirlenmesi ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik” geçen haziranda Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğin 1 Eylül’de yürürlüğe girmesiyle dava ve soruşturmaların ne zaman biteceğini öngören hedef süreler, taraflara bildirilecek.

Kasten öldürme suçundan bir soruşturma en geç 150 gün, dava ise 390 gün içinde tamamlanacak. Savcılar, cinsel saldırı suçunda 120, nitelikli dolandırıcılıkta 365, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal veya ticaretinde ise 150 gün içinde soruşturmayı tamamlayacak. Bu suçların yargılama süreleri en fazla 390 gün olacak. Çekişmeli boşanma davalarının ise 450 gün içinde tamamlanması hedefleniyor.
İlgili yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde, hedef süreler Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün talimatıyla yönetmelik hükümlerine göre ilan edilecek.

Hedef süreler, soruşturma işlemlerinde suç şüphesinin yetkili mercilerce öğrenildiği, ceza mahkemelerinde iddianamenin kabul edildiği, hukuk, idare ve vergi mahkemelerinde davanın esas kaydının yapıldığı andan itibaren başlayacak. Bölge adliye ve bölge idare mahkemelerinde dosyanın daireye geldiği tarihte başlayacak hedef süre, soruşturma evresinde soruşturmayı bitiren kararla kovuşturma veya yargılamalarda da gerekçeli kararın yazımıyla son bulacak.

Savcılık aşamasında başvuru halinde süre bildirilecek. Ceza mahkemelerinde sanıklara iddianame ekinde, şikayetçi ve mağdura duruşma gününü bildiren çağrı kağıdıyla süreler hakkında bilgi verilecek. Hukuk mahkemelerinde ise hedef süre, davacıya dava açılırken verilen tevzi formunda, davalıya dava dilekçesi ekinde bildirilecek. Soruşturma, kovuşturma veya yargılamanın hedef sürede tamamlanması hakim ve cumhuriyet savcılarının performanslarının değerlendirilmesinde dikkate alınacak.

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.