Son dakika… Aslı Erdoğan ile Necmiye Alpay hakkındaki yurt dışı yasağı kaldırıldı

0
354
Son dakika... Aslı Erdoğan ile Necmiye Alpay hakkındaki yurt dışı yasağı kaldırıldı
Son dakika... Aslı Erdoğan ile Necmiye Alpay hakkındaki yurt dışı yasağı kaldırıldı
Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin yazar ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 2’si tutuklu 9 sanığın, “Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” ve “Terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılandığı davada yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay hakkındaki yurt dışı yasağı kaldırıldı.

 

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay hakkındaki yurt dışı yasağı kaldırıldı

Sancılı ve Kızılkaya’nın tahliye taleplerini reddeden mahkeme, Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması yönündeki taleplerini kabul ederek bu kişilerin yurt dışına çıkış yasağı kararını kaldırdı. Mahkeme eksiklerin giderilmesi için ertelendi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay’ın da aralarında bulunduğu sanık için “Silahlı terör örgütüne üye olmak”, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “Terör örgütü propagandası yapmak suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 6.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları isteniyor.

Söz konusu gazetenin yayın politikasının “Cumhuriyetin niteliklerini, siyasi, hukuki, sosyal ve ekonomik düzenini değiştirmek, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk devletinin ve cumhuriyetinin varlığını tehlikeye düşürmek, devlet otoritesini zaafa uğratmak, yıkmak veya ele geçirmek” olduğu belirtilen iddianamede, gazetede PKK ve KCK’nın yöneticilerinin görüşlerine yer verilerek, gazetede terör örgütünün propagandasının yapıldığı belirtiliyor.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.