Son dakika: Başbakan Yıldırım’dan Adalet Yürüyüşü yorumu: ‘Bir araya geleceğiz, konuşacağız’

0
395
Son dakika: Başbakan Yıldırım'dan Adalet Yürüyüşü yorumu: 'Bir araya geleceğiz, konuşacağız'
Son dakika: Başbakan Yıldırım'dan Adalet Yürüyüşü yorumu: 'Bir araya geleceğiz, konuşacağız'
Başbakan Binali Yıldırım, CHP’nin ‘Adalet Yürüyüşü’ ve yürüyüşün sonunda yapacağı Adalet Mitingi’yle ilgili “Adaletin zamanında gelmesi için gayret edelim; ancak bunun yeri yollar değil, Meclis’tir. Bir araya geleceğiz, konuşacağız. İşleri daha iyi nasıl hale getiririz, bunun çaresine bakacağız. Artık kabak tadı vermeye başladı. Bu işi burada bitirmek lazım” dedi. 

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, CHP’nin Adalet Yürüyüşü ve sonunda yapılacak Adalet Mitingi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

“Hiçbir ihbarı, hiçbir ihtimali gözardı etmeden, güvenliğin en üst düzeyde alınması için gereken her şey ilk günden bugüne kadar yapılıyor. Güvenlik birimlerimiz büyük bir fedakarlık içinde bu yürüyüşün öyle ya da böyle bir provokasyonla karşılaşmaması için büyük bir çaba gösteriyorlar. Tabii ki bu yürüyüş esnasında yollardaki hayatın doğal akışı da bozuluyor. Bu da bir sonuçtur, bunu dikkate alması gereken bu yürüyüşü tertip edenlerdir.

Özellikle itinalı davrandıklarını söylemek isterim. Ancak artık bu iş maksadına erişti, daha fazla sürdürmenin anlamı yok. Ana muhalefet partisinin genel başkanı zaten açıklamasını yaptı. Yarın yapacakları bir açıkhava toplantısıyla bu eylemi tamamlayacaklarını ifade etti. Ümit ederim sükunet içerisinde herhangi bir taşkınlığa, kötü niyetli girişime fırsat vermeden bu eylemi tamamlamış olurlar. Tabii bundan sonra bu işte ısrar etmek hem yollarda, meydanlarda mağdur olan vatandaşa eziyet olur, aynı zamanda da ana muhalefet partisi ve onun genel başkanına da bir eziyete dönüşebilir. O yüzden bizim tavsiyemiz, adalet, sonuna kadar adalet… Adaletin daha iyi işlemesi için, zamanında adaletin gelmesi için gayret edelim. Ancak bunun yeri yollar değildir, yürüyüş değildir. Bunun yeri Meclis’tir. Bir araya geleceğiz, konuşacağız, işleri daha iyi hale nasıl getiririz bunun çaresine bakacağız. Onun için artık bu kabak tadı vermeye başladı. Bu işi burada bitirmek lazım. İşi başka mecralara taşımanın anlamı yok. O zaman bu iyi niyetli bir girişim olmaktan çıkmış olur.”

Kıbrıs Konferansı

Başbakan Yıldırım, İsviçre’de yapılan ve bir sonuca varılamayan Kıbrıs Konferansı’yla ilgili bir soruya da şu yanıtı verdi:

“Türkiye ve KKTC heyeti elinden geleni yaptı, baştan beri çözümü samimiyetle isteyen taraf olduğunu hem BM’ye hem AB’ye ve diğer garantör ülkelere çok açık bir şekilde gösterdi. Ancak 2004’te yapılan referandum sonrası Güney Kıbrıs’ın tek taraflı olarak AB’ye tam üye yapılması aslında bugünlerin alt yapısını hazırlamış oldu. Kıbrıs Rum tarafı AB üyesi olmanın verdiği rahatlıkla maalesef çözüm konusunda beklenen yapıcı tutumu göstermedi, göstermiyor. Tabii bizim açımızdan olmazsa olmazımız, hangi çözüm elde edilirse edilsin, hangi konuda anlaşmaya varılırsa varılsın geçmiş yıllardaki acıların tekrarlanmaması için güvenlik ve garanti konusu hayati öneme sahip. Burada herhangi bir gevşeme söz konusu olamaz. Türkiye, KKTC’nin, orada yaşayan kardeşlerimizin hukukunu korumak için uluslararası hukuktan doğan bütün haklarını sonuna kadar kullanacaktır. Ne zaman ister BM, ister başka organizasyonlar adada kalıcı, eşit, adil paylaşımı esas alan bir çözüm arzederlerse biz daima yapıcı olmaya devam edeceğiz. Olmaması halinde de dünyanın sonu değil. Hayat devam ediyor, gereken neyse bugüne kadar Kuzey Kıbrıs’a yaptıklarımıza bundan sonra da devam edeceğiz. Kıbrıs adası etrafındaki doğal kaynakların oldu bittiyle tek taraflı ortaya çıkarılması çabası da asla kabul edilemez.”

 

Başbakan Yıldırım: Kabak tadı vermeye başladı

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.