Türk Böbrek Vakfı’nı arayıp ‘organ satmak istiyorum’ diyorlar

0
401
Türk Böbrek Vakfı'nı arayıp 'organ satmak istiyorum' diyorlar
Türk Böbrek Vakfı'nı arayıp 'organ satmak istiyorum' diyorlar
Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen organ tacirleri haberlerinin ardından organ satışı ve organ kaçakçılığı tekrar gündemde. Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, durumun son derece vahim boyutlara geldiğini söyleyerek, “Her gün telefon veya maille bize ulaşarak insanlar organlarını satmak istiyor” dedi.

Son günlerde gündeme gelen internet üzerinden organ kaçakçılığı haberlerinin ardından organ satışı ve kaçakçılığı tekrar gündeme oturdu.

Habertürk gazetesinin haberine göre Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk yaptığı açıklamada durumun sanıldığından daha vahim boyutlarda olduğunu ifade etti. Çarpıcı ve bir o kadar trajikomik anekdotlar anlatan Erk, her gün neredeyse birkaç kişinin kendilerine telefon ya da mail yoluyla ulaşıp organlarını satmak istediğini belirtti. İnsanların vakfın amacını yanlış anladığını ifade eden Erk, şunları söyledi: “Ülkemizde böbrek sağlığının korunmasını ve böbrek hastalıkları ile mücadele kapsamında faaliyetler gösteriyoruz. Son dönem kronik böbrek yetmezliği hastalarına hemodiyaliz tedavisi veriyoruz ve kronik böbrek hastalarının en seçkin tedavi yöntemi olan böbrek naklinin yasal olarak artması için kadavradan organ bağışının artması yönünde çalışmalarda bulunuyoruz.”

 Konuyla ilgili insanları bilinçlendirmek istediklerini kaydedan Erk, “Bizi arayan kimi insanlar gerçekten utanarak arıyor, kimileri ise gerçekten çok pişkin. Biz bu kimselere organ satmanın suç unsuru olduğunu anlatmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.