Üniversite taban puanları: Tercih kılavuzu 2017 ÖSYM tarafından yayınlandı | Tercihler ne zaman?

0
521
Üniversite taban puanları: Tercih kılavuzu 2017 ÖSYM tarafından yayınlandı | Tercihler ne zaman?
Üniversite taban puanları: Tercih kılavuzu 2017 ÖSYM tarafından yayınlandı | Tercihler ne zaman?
Tercih kılavuzu üzerinden 2017 üniversite taban puanları ÖSYM’nin döküman sayfasında açılandı. LYS tercihleri ne zaman açıklanacak? Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) dün akşam LYS sonuçlarını “sonuç sayfası”nda açıkladı. Sonuçlar açıklandıktan sonra sınav merkezi 12 Temmuz’da (bugün) tercih işlemleri adı altında duyuruda bulundu. Duyuruda tercih başvurusu süresine değinen sınav merkezi uyarıyor: Başvurular sadece elektronik ortamda yapılacaktır.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi 12 Temmuz’da üniversiteye girmek isteyenler için duyuruda bulundu, tercih kılavuzunu döküman sayfasında yayımladı. Kılavuzda iki bölüm bulunmaktadır: Tablo 3 ve Tablo 4.

Önemli not: Sınava girenler dün akşam sonuçların ÖSYM AİS sayfası en çok aranan kelimelerden oldu. Öğrencis Seçme ve Yerleştirme Merkezi, ÖSYM AİS sayfasında; sınav başvuruları, sınav giriş belgesi, sınav giriş belgelerini yayınlamaktadır. Sınav sonuçları ÖSYM sonuç sayfasında yayınlanıyor.

2017 LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, sınav sonuçlarından önce “ön bilgi” amacı olarak 22 Haziran 2017’de tercih kılavuzunu yayımladı. Tercihlerin 18 Temmuz’da başlayacağını söyleyen kurum, başvuru sürecinin 26 Temmuz 2017’de sona ereceğini açıkladı. Tercihler kurumun “AİS” sayfasında yapılacak. Tercih kılavuzu kurum tarafından ev adreslerine gönderilmeyecektir. Kurum önemli bir uyarıda bulundu. Tercihler bir değil, birkaç kez kontrol edilmelidir açıklaması yapılırken, geçmiş senelerde birçok aday yanlış tercihlerden ötürü üniversiteye giremedi.

Başvuruda kaç tercih yapılabiliyor?

Kurumun belirlediği tercih sayısı 24.

3 tercih sistemi nedir?

Sınava girenler 3 tercih üzerinden üniversiteye yerleştirilecektir: 1) Sınava YGS’den veya LYS’den girenler, 2) Yükseköğretim üzerinden ilgili bölüme tercih yapanlar, 3) Yükseköğretime kontenjan ile girenler.

Kılavuzda yer alan TABLO 3 ve TABLO 4 nedir?

TABLO 3 sadece YGS, TABLO 4 YGS ve LYS üzerinden üniversite programları için tercih yapılacak bölümlerdir. TABLO 3’te YGS sınavından 150 ve üzeri puan alanlar buradan başvuru yaparken, TABLO 4’te YGS ve LYS sınavlarında 180 puan ve üzeri yapanlar bu bölümden başvuru yapacaklardır.

Kurum tercih konusunda hangi uyarıyı yapıyor?

Tercih başvuruları başladığında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, “tercih kılavuzu” içerisinde önemli bir uyarıda bulundu. Kurum “Öğrenim görmek istediğiniz yükseköğretim programlarının tercih listenizdeki sırasını belirlerken çok dikkatli davranmanız ve bu programlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Her şeyden önce hangi tablolardan tercih yapacaksanız bu tabloları dikkatle incelemelisiniz. Bu tablolarda, her programın adaylarda aradığı koşullar da belirtilmiştir. Okul türü, alan, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşullarını tam olarak karşılayamadığınız programları tercih etmeyiniz. Bir programın gerektirdiği koşulları dikkate almadan yaptığınız tercihlerin sorumluluğu size ait olacak, tercih bildirimi sırasında tercih ettiğiniz programların bazı koşullarını karşılayıp karşılamadığınız Merkezimizce kontrol edilmeyecektir. Merkezî yerleştirme öncesi yapılacak kontrollerde koşullarını taşımadığınız tespit edilebilen tercihleriniz geçersiz sayılacaktır. Koşullarını taşımadığınız tespit edilemeyen bir programa puanınız elverişli olduğu için yerleştirilseniz bile kaydınız yapılmayacaktır. Bu nedenle “Tablo 3 ve Tablo 4’te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları” bölümünü (2 kısım halinde düzenlenen bu koşul ve açıklamaları dikkatle incelemeden tercihlerinizi yapmayınız.) mutlaka okuyunuz. Girmek istediğiniz yükseköğretim programlarını isteğinize göre sıralayabilmeniz için merkezî yerleştirme sisteminin nasıl işlediğini bilmenizde yarar vardır. Merkezî yerleştirme, adayların yerleştirme puanlarına, tercihlerine ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşullarına göre bilgisayar ortamında yapılacaktır.

Başvuru bittikten sonra en çok neye dikkat edilmesi gerekiyor?

Tercih başvurularından sonra sistemde yer alan “2017-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir” yazısı muhakkak görülmesi gerekmektedir. Bu ifade görülmediği takdirde sayfayı güncelleyerek tekrardan işlemler yapılması gerekir.

Tercihler sonradan değiştirilebilir mi?

26 Temmuz 2017 tarihine kadar tercihler değişiklik yapılabilir. 26 Temmuz’dan sonra sistemde değişiklik yapılamaz.

Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Kurum tercihler üzerinden sonuç takvimi paylaşmamıştır. Tercih sonuçlarının bir ay içerisinde açıklanacaktır.

Bölümlere başvurabilmek için hangi koşullar gerekiyor?

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.