Yeşil Artvin Derneği’nden Danıştay kararına tepki eylemi

0
408
Yeşil Artvin Derneği'nden Danıştay kararına tepki eylemi
Yeşil Artvin Derneği'nden Danıştay kararına tepki eylemi
Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesindeki madencilik faaliyetlerine karşı açılan davada, ‘ÇED olumlu’ raporunun iptali istemini reddeden yerel mahkeme kararının Danıştay 14. Dairesi tarafından onanmasına yönelik tepkiler sürüyor.

Halitpaşa Meydanı’nda toplanan yaklaşık bin kişi, yoğun güvenlik önlemleri arasında eylem gerçekleştirdi.

Eylemde konuşan Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, ülkenin bütün değerlerinin yağmalandığı bir süreçten geçildiğini belirterek, “Uluslar ötesi şirketlerin egemen olduğu, doymak bilmez bir kar hırsı ile ülkenin yağmalandığı bu dönemde bu ülkenin yurttaşları olarak büyük acılar çekiyoruz. Bin yıllardır kenarlarında yaşam bulduğumuz derelerimiz kurutuluyor, elimizden alınıyor, yaylalarında nefes aldığımız dağlarımız maden ruhsatlarıyla delik deşik ediliyor, kıyılarımız, ormanlarımız yağmalanıyor. Ülkenin dört bir yanında aynı süreçler devam ediyor. Ülke ekonomisinin güçlenmesi, enerji ihtiyacı yalanlarıyla oyalanmaya çalışılıyoruz. Küresel saldırının en acımasız örneğini Cerattepe’de yaşıyoruz. Yıllardır bu ilde yaşayan on binlerce insanın ve bu doğada yaşam bulan kurdun, kuşun, her canlının adalet arayışı devam ediyor” dedi.

“Mücadele artarak sürecek”

Cerattepe mücadelesinin 25 yıldır sürdüğünü hatırlatan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, “Artvin halkının vicdanında yer etmeyen ve adaletin zerresi bulunmayan bir kararı kabul etmediğimizi bütün dünyaya ilan ediyoruz. Yaşamı yok eden bu gözü dönmüş doğa katliamına karşı Artvin halkının mücadelesi artarak sürecektir. Bu şanlı direnişe bütün Artvinlileri, çevre dostlarını” diyerek açıklamasını tamamladı. Açıklamasının sonunda vatadaşlar, “Madene hayır” yazılı atkıları açtı, slogan atarak tepkilerini seslendirdi.

Eyleme katılanlardan 93 yaşındaki Erzade Yalçıntaş, madene kesinlikle karşı olduğunu belirterek, “Büyüklerden rica ediyorum. Bu işten vazgeçsinler. Yeşil Artvin´i, güzel Artvin´i berbat etmesinler, doğayı kirletmesinler. Gençlerimize yazık, yarınlara yazık, gelecek nesillere yazık. Bu güzel doğayı yaşatsınlar. Ben bu yaşıma geldim, yaşımı da önce Allah´a, sonra da doğaya borçluyum” dedi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.