Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına gümrükte kolaylık

0
395
Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına gümrükte kolaylık
Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına gümrükte kolaylık

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları “Taşıt Ön Demeç Uygulaması” ile gümrük kapılarına gelmeden araçlarını online kaydederek gümrük kapılarındaki işlemlerini artık daha süratli yapma imkanı bulacak.

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığından (YTB) yapılan yazılı açıklamada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hizmete sokulan “Taşıt Ön Demeç Uygulaması” ile yabancı plakalı özel araçlarıyla Türkiye’ye giriş yapacak yolcuların, gümrük tescil işlemlerini bundan böyle daha çabuk ve basit yapabileceği belirtildi.

Kullanım doğru, yurt açık havada yaşamış Türk vatandaşlarının gümrüklere gelmeden önce vasıta sahibi ve vasıta bilgilerini sisteme girerek kayıt işlemlerini yapabileceği kaydedilen açıklamada, araç sahibi araçta değil ise vekaletle arabulucu getiren kişiye ait pasaport bilgilerinin sisteme girilmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, uygulamayla sıradan şartlarda gümrük memurlarınca yapılan işlemlere gerek kalmadan sürecin çok daha kısa sürede tamamlanabileceğine dikkat çekici edilerek ön açıklama yaparak gümrük kapılarına gelecek kişilerin beklememesi için de gümrüklerde öbür peronların hazırlandığı aktarıldı.

Araç ön demeç uygulaması nasıl yapılacak?

Gümrük kapılarındaki işlemlerin daha hızlı yapılmasını karşılayan uygulamaya, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet sayfasında yer alan (www.gtb.gov.tr) “E-İşlemler” menüsünden ulaşabilecek. Bu Vesile Ile vatandaşlar, menüde yar bölge “Vasıta Ön Açıklama Uygulaması” kullanılarak kişi ve taşıta ait bilgileri online olarak önceden girebilecek.

Ön açıklama ne süre yapılacak?

Sisteme kaydı yapılan bilgiler, sistemde en fazla 15 gün vakit kalacağından vatandaşların, Türkiye’ye antre yapılmak istenilen tarihten en erken 15 gün öncesinde ön beyanda bulunmaları gerekiyor.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.