30 Bin Suriyeli Bayram Tatili İçin Suriye Gitti

0
648
30 Bin Suriyeli Bayram Tatili İçin Suriye Gitti
30 Bin Suriyeli Bayram Tatili İçin Suriye Gitti

Ramazan bayramını memleketlerinde geçirmek isteyen Suriyeliler Hatay’ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Suriye geçişler devam ediyor.

2 Haziran’da gerçekleşmeye başlayan çıkışlarda bugüne kadar giden suriyeli sayısı 30 bini geçti.

Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan çıkışı gerçekleştirilen Hüseyin Abbas, 2 yıldır Antalya’da yaşadığını Ramazan ayı ve bayramı Suriye’de ikamet eden anne ve bederiyle ile beraber geçirdikten sonra tekrar Türkiye’ye döneceğini söyledi.

Giden Suriyeliler içinde Konya, Antalya ve Mersin ile Hatay’ın ilçelerinden gelenlerinde bulunduğu kişilerin ise Kurban Bayramı’nı da Suriye’de geçirmek istediğini belirtirken, Ahmet Zua ve Mahmut Vatfa ise çatışmalar sebebiyle göç ettikleri Türkiye’de mutluluk içinde hayatlarını sürdüklerini belirtti. Suriyelilere, “Ramazan ve bayram izni çıkarıldı. Gidip tekrar dönebilecekler. İsteyen Kurban bayramını da Suriye’de geçirebilecek. Bize akrabalarımızla bayramlaşma imkanı sunan Türkiye’ye minnet duyuyoruz ” dedi.

Cilvegözü Sınır Kapısı’nda bir tarafta Jandarma diğer tarafta Gümrük Muhafaza Memurları güvenlik önlemi alıyor. Muhafaza memurları çıkışı gerçekleşecek olanların geçici koruma kimlik belgesi veya pasaportunu kontrol ederek gümrük alanına yolluyor.

Cilvegözü’nden günde ortalama 1500- 2000 kişi çıkışı gerçekleşiyor. Hatay Valiliği’nin gerçekleştirdiği takvim sınırlarında 2 Haziran günü başlayan ve Türkiye saati 12.00’e kadar devam eden çıkışlar 23 Haziran gününe kadar devam edecek. sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.