Kaza Yapan Ehliyet Sahiplerine Şok

0
627
Kaza Yapan Ehliyet Sahiplerine Şok
Kaza Yapan Ehliyet Sahiplerine Şok

Sigorta firmaları ile emniyet anlaştı. En çok kaza yapan 10 bin 600 kişi belirlendi. 10 bin 600 kişi psikoteknik teste tabi tutulacak. Testi geçemeyen kişiler bir daha araç kullanamayacak.

Trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasını getirilmesinden sonra serbest piyasaya geçilmesi adına türlü çalışmalar yapılmakta.
Serbest piyasaya geçildiği takdirde fiyatların artmaması adına kazaların azaltılması öncelikli hedef olarak saptandı. Sigortacılar bu bağlamda Hazine Müsteşarlığı ile birlikte, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden sürücülerin ceza puanını talep etti. Fakat edinilen bilgilere göre emniyet farklı bir yol tavsiye etti. Tavsiyeye göre yılda 3 kez ve daha fazla kaza yapan 10 bin 600 bin kişi belirlendi. Bu 10 bin 600 kişi psikoteknik teste tabi tutulacak. Psikoteknik testte araç sürücülerinin konforlu bir biçimde araç kullanmalarını sağlayan algı, hafıza, muhakeme ve dikkat gibi zihinsel yetenekleri ölçülüyor.

Habertürk Gazetesinin yaptığı habere göre araç sürücülerinin psikomotor yetenek ve kabiliyetlerini yani tepki verme süreleri, el, ayak hareketleri anlık tepki verme süreleri gibi durum ve davranışları değerlendiriliyor.

GEÇENE KADAR TESTE DEVAM

Psikoteknik testi geçemeyen vatandaşın ehliyetlerine el konulacak. Bir daha ehliyet sahibi olup araç kullanmaları için yeniden teste girmeleri gerekecek.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.